31. leden 2022

Včera jsem jako přílohu k obědu vyráběla bramborový salát s červenou řepou, který je v naší rodině velmi oblíben. Řepu jsem samozřejmě uvařila. Od přípravy oběda jsem neustále odbíhala k obrazovce televize a sledovala Nadala ve finále Australian open. Nějak jsem se nesoustředila a vývar z řepy jsem vylila. Já husa! Tolik užitečného přírodního hořčíku Read More …

30. leden 2022

Na dnešek jsem si naplánovala tvarování okurek. Měla jsem v plánu, pěstovat je jen na jediný výhon, odplozené části liány zbavit listů a postupně zamotávat do nádoby. Nechala jsem na to v nopech místo a zeminu nesypala až po okraj. Okurky ovšem substrát  intenzívně „ujídají“ a tak jim ho stejně občas dosypu. Minisprinty se mi Read More …

Dotazy – Papriky po jedné nebo po dvou?

Někdo je zarytým zastáncem pěstování paprik po dvou rostlinách v jedné jamce, jiný přísahá jen na jednu. Oba způsoby pěstování mají svá pro i proti. Rostliny paprik jsou poměrně křehké a jednotlivé větvičky se mohou polámat a to větrem, prudkým deštěm, pod tíhou plodů nebo naší neobratnou manipulací. Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Read More …

Kapková závlaha : – )

Když člověk vstává denně ve čtyři ráno, pak má spoustu času na vymýšlení krávovin. No a já jsem včera našla na dvoře krásnou značkovou tkaničku do bot a doma jednu plastovou láhev od piva. Tak jsem si dnes ráno při sledování tenisového Australian open, vyrobila kapkovou závlahu a ono to báječně funguje. Bohužel mám tu Read More …

Kveteme – Balkan Tiger dwarf

Balkan Tiger dwarf je hodně kompaktní rajčátko poplatné názvu trpaslík. Včera ukázalo první kvítek a já zrovna nadšená nejsem. Květ je totiž složený, má několik srostlých pestíků a pokud nechám vyvinout plod, tak bude nehezký, deformovaný, nepřirozeně veliký a bude ubírat rostlině spoustu sil a to zbytečně. Taková rajčata se jíst samozřejmě dají, ale nemají Read More …

Kveteme – Kecskemeti 549

Vykvetlo třetí skořápkové rajče a to maďarská odrůda Kecskemeti 549. Toto rajčátko bylo vždy o kousek napřed. Semínko vyklíčilo jako první, rostlinka všechny předháněla v růstu a byla rovněž nejhezčí na pohled. Ovšem “ Rusáci“ konkurenci nevydýchali a Maďara předhonili a to jak v růstu tak ve kvetení. Je to sice jen o fous, ale Read More …

Trpaslíci

18. ledna jsem vysela deset dwarf, tedy trpasličích odrůd rajčat. Rostliny jsou to velmi kompaktní a tak mi nezaberou na parapetu moc místa, už je tam téměř obsazeno. Po dvou semínkách od odrůdy jsem umístila do proložky od vajec. Klíčivost se ukázala být velmi dobrou a až na dva případy vykoukly všechny rostlinky. Ty zbylé Read More …

26. leden 2022

Včera jsem míchala hnojivo a nezapomněla jsem ani na svoje krásné papriky. Tuto plodinu stavím na druhé místo za okurky při vyhodnocování vhodnosti pěstování na okenním parapetu v zimních měsících. Při klíčení potřebují docela vysokou teplotu a pak už s nimi nejsou vůbec žádné starosti. Špatně snášejí přesazování, kdy dojde k poškození kořenového balu a Read More …

Kveteme – Bonsaj Krasnyj

Druhým ruským skořápkovým rajčátkem, které zakvetlo, je Bonsaj Krasnyj a rostlinka je vážně krásná, ač ještě ne červená. Namíchala jsem rostlinám speciální hnojivo, protože dle svých pečlivě vedených záznamů se tak stalo naposledy 28. prosince. Rajčata by už možná potřebovala přesadit do minimálně 5l kyblíků, ale nemám momentálně nachystáno tolik zeminy. Budu na tom usilovně Read More …

25. leden 2022

Ještě před dvěma lety jsem považovala pěstování plodové zeleniny v domácích podmínkách během zimních měsíců za nesmyslnou činnost a plýtvání časem. Mám ovšem podmínky pro toto hobby naprosto ideální. Naše tři veliká okna jsou obrácená na jih a hlavně jsme zvyklí na existenci při docela nízkých teplotách. Pořídila jsem nějaká grow světla a dokonce vytápěný Read More …

24. leden 2022

Do plata od vajíček jsem vysela dwarf odrůdy rajčat. Rostou velmi kompaktně a já je budu pěstovat v nádobách. Asi jim přidělím bílé nopy, ty jim budou určitě hodně slušet. Jako dárek jsem dostala čtyři dwarf odrůdy a aby se necítily v menšině, tak jsem ještě nějaké přiobjednala, aby jich bylo přesně deset a naplnily Read More …

Teplota

Teplota je pro klíčení rostlinek tím nejdůležitějším faktorem. Je potřeba vyhledat v domě to nejideálnější místo a proto neustále pobíhám s teploměrem. Spousta lidí umístí misku s výsevem na okenní parapet a ono je to velmi chladné místo. Na parapetech našich oken se teplota pohybuje nejčastěji kolem 16°C těsně u okna a 17 °C naměřím Read More …

Ovocná dobrota

Když má člověk chuť na něco dobrého a zdravého a mraznička je plná drobného ovoce. Tento dortík je úplně bez cukru, je malinko oslazen čekankovým sirupem, medové sušenky na korpus jsem si upekla. Je to delikatesa a to hlavně díky dokonalé chuti ovoce.

První pikýrování

Mezi moje veliké koníčky vždy patřily biochemie, molekulární biologie a genetika. Proto mě hodně zajímá, co se děje v mých rostlinách na buněčné až molekulární úrovni. Vědci zjistili, že se při tvorbě prvního až druhého páru pravých listů u sazenic rajčat  na buněčné úrovni vytváří osa prvního květenství. Jestliže tedy budeme rostlinky v tomto stadiu Read More …

21. leden 2022

Naše zahrada je velmi bohatá na jehličnany a většina z nich už jsou to statné stromy. Jedna skupinka vytvořila takový mini lesík, který decentně zakrývá pohled na kompost. V tomto lesíku se několik let nacházela hromada větví. Postupně z nich opadávalo listí a jehličí a společně s pilinami a kousky kůry se pod onou hromadou Read More …

Skořápková rajčata po měsíci

Rajčata, která jsem nazvala skořápková a jejichž snímek jsem publikovala 19. prosince, udělala za ten jeden měsíc obrovský pokrok. Všechny rostlinky už se chystají kvést. Držím je hodně na suchu. Za ten měsíc byla zalita jen jednou a to vydatně. Nechala jsem je celou noc stát v miskách s vodou, aby si nabrala tolik, kolik Read More …