Dotazy – Papriky po jedné nebo po dvou?

Někdo je zarytým zastáncem pěstování paprik po dvou rostlinách v jedné jamce, jiný přísahá jen na jednu. Oba způsoby pěstování mají svá pro i proti.

Rostliny paprik jsou poměrně křehké a jednotlivé větvičky se mohou polámat a to větrem, prudkým deštěm, pod tíhou plodů nebo naší neobratnou manipulací. Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu. Větší listová plocha taky poskytne stín kořenům, které tak nevysychají, lépe zásobují rostlinu vláhou a nevadnou listy. Díky hustější výsadbě a zastínění půdy rostliny lépe plodí a lze získat větší úrodu.

Pokud ale pěstujeme papriky v oblasti, kde je chladno a více prší, pak je lepší vysazovat rosliny po jedné. Porost je vzdušnější, vláha lépe odchází a nehrozí tak přemokření kořenů a výskyt houbových chorob. Vysazovat po jednom kuse je vhodné mohutně rostoucí odrůdy, které jsou velmi vysoké a tvoří obrovské koruny. Já pěstuji ruské hybridy Aries F1 a Partner F1, které mají velmi bohatý kořenový systém a tím pádem i objemnou nadzemní část a pěstování ve dvojici vyloženě nesnášejí. Podobně to mají Palermo a Ramiro. Takový Hamík ovšem klidně vysadím po třech rostlinkách do nádoby a úroda bývá velmi bohatá.

4 thoughts on “Dotazy – Papriky po jedné nebo po dvou?”

  1. Tak přesně tuhle otázku si kladu. Jak je to ve skleníku? Nabízí se, že pěstování ve dvojici uspoří místo. Ale bude ta dvojice mít vyšší výnos než jedna rostlina s dostatkem prostoru? Nechci mít prales. Mám zkušenost jen z pěstování v hlubokých truhlících či samozavlažovacích a textilních květnících. Většinou byla 1 rostlina z dvojice mohutná a druhá mnohem menší. Od tohoto způsobu jsem už dávno upustila. Nejspíš i do skleníku vysadím po 1 rostlině. Stačí spon 35 x 35 cm?

  2. Ve skleníku nehrozí vichřice ani průtrže mračen a rostliny tak nepotřebují vzájemnou podporu. Zvýšenému odparu vody díky nezapojeným korunám se dá zabránit přistíněním a přílišnému vysychání zeminy pak mulčováním. Ve skleníku narůstají papriky mnohem mohutněji, než na venkovním záhonu a ve dvojici by si zbytečně konkurovaly. Já tak vysazuji papriky ve skleníku vždy po jedné rostlině a na m2 dávám čtyři rostliny. To je docela velkorysé, ale mám vždy velmi vysoké a mohutné „stromy“. Hodně taky záleží na zvolené odrůdě.
    Do venkovních paletových boxů o ploše 1,2 m2 klidně nacpu devět paprik a ony jsou velmi spokojené. Vzájemně se opírají, koruny vytvoří „deštník“ a vznikne tak velmi příznivé mikroklima.

  3. Palermo a Ramiro mám také. Nevím, jak bude velká Rewia ani další odrůdy, které mám poprvé. A jako moudrá kniha mi, prosím, poraď, jestli můžu ve skleníku společně se sladkými paprikami pěstovat i ty pálivé. O tom jsou také dohady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *