10. březen 2021

 

Začínám svých sedm statečných rajčat přesazovat do finálních černých zhruba 9l květináčů s uříznutým dnem. Takto porostou ve skleníku po celou dobu své jistě velice plodné existence. Květináče budou zapuštěny do země a rostlinky mohou vesele pustit kořínky do hloubky. Poučila jsem se z loňska, kdy jsem rajčata vysadila do již zapuštěných kyblíků. Bylo jim dole zima a v březnu, když jsem si léčila covidové plíce v Tatrách a nemohla jim přitopit, část z nich důkladně omrzla. Letos kyblíky postavím na plastovou podložku, vysadím rajčata a umístím ve skleníku na stůl a ona tak budou blíže světlu a ve vyšší teplotě. Chvíli jim potrvá, než prokoření celý objem substrátu a to už bude dostatečná teplota i při zemi.  Podložku pak odstraním a kyblíky zapustím. Mám to vychytaný.

Růžový Kotja měl tu čest být přesazen jako první a rostlinka je to moc hezká. Kotja už zformoval první vijan a pod ním se mi rostlinka krásně rozdvojila. Budu jako obvykle pěstovat na dva výhony. Ve spodní části jsem ponechala dva hezké zálistky a už mám na ně zájemce. Já si ponechám jen jednu rostlinu a podle toho, jak se má k světu, tak to bude bohatě stačit. Stejně krásná je rostlinka Gold Placer se žlutými plody a nadšená jsem z odrůdy Jack Pot. Ta je ovšem semideterminantní a tak budu uvažovat o výhonech čtyřech. Spotřeba substrátu je ovšem obrovská. Mám proto radost, že se letos povedl kompost.

Miluji datlová cherry rajčata a tak mám obrovskou radost z nové odrůdy v mé sbírce a to Seventy F1.

2 thoughts on “10. březen 2021”

  1. Jani, ja mám k tej príležitosti spústu podmisiek , aby som mohla zalievať odspodu a naspodok urezaného kýblika dám ešte papierové utierky, aby sa zemina neuvolňovala a než rastliny prekorenia, tak sa rozložia.Vlani som na dno dávala kartóny z vajec, ale lepšie je takýto tenší obrúsok. Už mám takto presadený napr. Sansibar F1 , Tutti frutti F1, Santa Orange F1. Nechávam aj nejaké zálistky na množenie.

    Ale aby som sa iba nechválila, predvčerom sa mi totiž stalo prvý krát pri mojom pestovaní rajčín , že som zabudla jednu várku rajčín ( 15 ks ) preniesť navečer do domu a ráno, keď som šla pozrieť teplotu v skleníku som ich tam našla zmrznuté na kosť- na tom najchladnejšom mieste – pri dverách. Zaujímavé- prežila to 1 malá rajčinka Noire d´Crime – v kelímku boli 2 a tá druhá to schytala( nepochopila som, prečo tá 1 prežila) ale vďaka aj za to, aspoň ju nemusím znovu vysievať. Napr. drahé a už dosť veľké Mountain Magic všetky 4 ks na tabak . Večer som vysievala znovu. Počasie hlásia stále mrazivé, ale nesmieme klesať na duchu, „aspoň sa mi po tých zmrznutých uvoľnilo nejaké miesto na oknách.U nás včera ráno bolo -9, dnes -7 stupňov.

  2. No tak vidím, že v tom zapomínání rostlin venku na mraze nejsem sama. S rajčaty se mi to stává pravidelně a dnes jsem venku zapomněla citrusy, no snad to ustály.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *