12. listopad 2019

“ Máš-li den blbec, dej si kafe.

Budeš mít den blbec s větší energií! “

 

Je ještě hodně brzy ráno a tak vůbec netuším, jaký den mně čeká, ale věřím, že bude fajn.

Včera jsem sklidila jeden ze svých dvou plodů tomelu Nikitskaja Bordovaja. Byla jsem připravená na lehce svíravou trpkou příchuť, protože nebyl uložen v mrazničce ani na misce ve společnosti jablek a ona se překvapivě nedostavila. Plod měl pevnou dužinu a chutnal sladce s tak nepatrným náznakem trpkosti, že kdybych to nečekala, tak nic nezaznamenám. Srovnávala jsem chuť s kupovaným kaki, které bylo krásné a mnohem větší a rozdíly nebyly vůbec veliké, jen plod zakoupený byl o něco sladší. Jsem nadšená a stromek mohu potěšit, protože už jsem mu vybrala dokonale chráněné a dostatečně slunečné místo. Bude dělat na dvoře společnost Asimině, snad si budou rozumět.

Rovněž jsem ochutnala první plod mandarinky Kawano a ten neměl chybu, nádherně voněl a byl sladký a šťavnatý, já snad pořídím ještě jednu rostlinu.

Odhlasovali jsme s manželem, že naše vysokánská kroucená vrba už zabírá na zahradě zbytečně mnoho místa, je křehká, takže díky neustálým větrům je pořád plná zem větví a listí padá do jezírka. Bude tedy vykácená, dřevo se u nás využije a můj nový drtič si mákne. Novou zasadíme za plot k potoku.

Všechny rostliny rajčat jsem včera zlikvidovala a na konstrukci už visí jen provázky. Jen jsem na sebe naštvaná, že jsem nebyla schopná zbytek rajčat včas sklidit a dva kýble krásných ale bohužel namrzlých plodů jsem vyhodila na kompost.

Všem přeji den neblbec!

6 thoughts on “12. listopad 2019”

 1. Moje 2 plody Ebenovníka Rojo Brilante som odtrhla minulý týždeň a 1 plod sme ochutnali. hoci bol už celkom zrelý, celé ústa mi stŕpli napriek jeho sladkosti, nedojedený plod som dala teda na 1 deň do mrazáku, zvieravá chuť temer zmizla, ale aj tak sme sklamaní z jeho chuti, druhý plod nechávame ešte uležať, ale nemáme radi, keď je už dužina nekonzistentná, a treba ju jesť lyžicou, musí byť ešte chrumkavá a šupka sa šúpať ako u jablka.

  Škoda tých namrznutých biftekov, snáď ti ešte nejaké zostali a prinesieš ochutnať, ja už mám moje dávno zjedené, iba v skleníku je zopár cherry. Už mám prepikírované nejaké skoré druhy vysiate 1. novembra na rýchlenie. Vzišli všetky a mám navyše nejaké Maglie Rosy, Mong Karlika, Window Dwarf, Forest Fire… môžem podarovať, ak sa ti chce piplať cez zimu.

 2. Taky jsem si původně myslela, že můj letos nový stromek je odrůda Rojo Brilante, ale on je to Brilliant Red. Plody vypadají přesně jako ty z obchodu. Jsem zvědavá, jestli příští sezónu ukáže nějaký plodík. Letos se patrně sešly tak ideální podmínky při dozrávání, že kaki není vůbec trpké při zachování pevné dužiny. Budu se o tyto stromky mnohem lépe starat, stojí to za to. Možná si udělám radost a nějakou zajímavou odrůdu v Uherském Ostrohu ještě koupím.

  Ta zmrzlá rajčata mi ani nepřipomínej, jsem na sebe totálně nasr…!

 3. Do exotického ovoce vám kecat nebudu, nemám 😉 Včera jsem zasadila ořech, dozadu, do takového trojůhelníku za kurtem, který tam díky pravým úhlům zbyl. Zatím tam nebylo nic, jen se to občas posekalo, kvůli náletům. Prý si budu to listí na kurt chodit uklízet. V zahradě máme Mars, každý rok přemrznou květy 🙁 Byl mi dopručený Franquette. Nakonec jsem sehnala posledního invalidu zapomenutého v Ostrohu. No uvidím, jestli z něj vůbec něco bude. Sázení…tak to byl zážitek, tady u nás 🙁 Naivně jsem si na to vzala rýč. Po prvním pokusu zapíchnout ho do země, když jen jiskry lítaly, sem šla pěkně pro krumpáč. No jo, už jsem dlouho nesadila nic velkého, už jsem zapomněla 😉 Takže vytřískat díru v tom kamení smíchaném s trochou jílu, ještě, že mám kompost, který sem tam mohla nasypat. I tak to bude mít chudinka těžké 🙁 Při té příležitosti jsem se tam porozhlédla. Našla jsem několik náletů, které jsem vykopla zrovna tím krumpáčem, ale od sousedovic pozemku bylo nechaných pár velkých hlohů(asi metrových) na ty jsem dneska vzala sekyru a vykučovala to, abych to následně mohla celá pojezdit sekačkou. Trochu jsem se bála, co tam na mne vykukne a zlomím nůž, naštěstí překvapení v podobě zarostlého balvanu tam nebylo 😉 Když už jsem byla v tom sečení (a sekačka stále žila;-) ) pojezdila jsem i loučku kolem stromů, kde se to na podzim už nesekalo z důvodu, že tam rostou houby. Uštvaná jsem byla, že mi jen líce hořely 🙂 Traktůrek totiž nestartuje, musela jsem se hlavně na tom hrbolatém zadu smýkat ruční. Dneska jsem byla děsně pracovitá 🙂

 4. Nechápu, kde se v tobě ta energie bere. Jak ty baterky dobíjíš? Každý normální člověk v tomto počasí odpočívá, po náročné sezóně už nemá sil. Já jsem dnes byla schopná pouze převzít od PPL moji novou hračku a to zahradní drtič větví a i to mně velmi vyčerpalo.

  Mám ale obrovskou radost, domluvili jsme se s firmou SEMO na spolupráci při pěstování rajčat. Pošlou mi semena, já vypěstuji rajčata a svoje nezávislé hodnocení prezentuji na svých stránkách a instagramu.
  Sice jsem nezasadila žádný ořech, dnešek nezačal vůbec pozitivně, ale nakonec jsem spokojená.

 5. Evi,
  dík za nabídku, ale s rajčaty se mi přes zimu piplat nechce. Vyseju si nějaká determinantní do skleníku až v lednu.
  Ale vysela bych nějaké papriky, loni jsem byla hodně spokojená s rostlinami, které vzešly z výsevu koncem listopadu, ale jen pár kousků.

  1. Ale houby enrgie bere…zatím co ty jsi ještě uklízela po zahradě, já se jen tak palundovala od ničeho k ničemu. Potřebuju hlavně už doma zahájit úklid…ale to sem nepatří 😉 Dneska od samé radosti, že má pršet, jsem nadělala na mě nezvykle moc práce :-))))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *