13. listopad 2019

Píseň o lásce

Raduj se, lásko. Kdybych mluvila jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměla, jsem jenom dunící kov a zvučící zvon. Kdybych rozuměla všem tajemstvím a obsáhla všechno poznání, ano, kdybych měla tak velikou víru, že bych hory přenášela, ale lásku bych neměla, nic nejsem. ……

“ Pavel, Hymnus o lásce. Z jeho Prvního listu Korintským. “

 

Dočetla jsem knížku svého velmi oblíbeného norského spisovatele Toma Egelanda. Vždy netrpělivě čekám, až napíše knihu novou a někdo ji u nás vydá, okamžitě ji musím mít ve své totálně přeplněné knihovně. Napsal jednu knihu taky pro mládež a já jsem jí věnovala své neteři, která jako jediná z rodiny propadla čtenářské vášni podobně jako já. Byla nadšená a prohlásila, že nikdy nic lepšího nečetla.

Třináctý učedník je mysteriózní thriller z prostředí biblicko náboženské archeologie a tato témata mně vždy fascinovala. Člověk se dozví spoustu nových informací, tentokrát o dění v období života Ježíše, o raném křesťanství, je napnutý od první do poslední strany a navíc se dobře pobaví. Egeland je geniální v tom, že zcela přirozeně a nenápadně dokáže dostat do knihy dokonalý a velmi inteligentní humor a právě tohle já miluju. Některé věty jsem schopná s obrovským obdivem a respektem číst i několikrát a žasnout nad tím, jak na to ten člověk vůbec přišel a jak brilantně to dokázal napsat. Taky bych to tak někdy chtěla umět, nebo se mu alespoň malinko přiblížit. Jednu z jeho prvních knížek jsem nedávno půjčila své kamarádce, která taky hodně čte, tak jsem zvědavá, co ona na to. Poprosím ji o drobnou recenzi.

 

3 thoughts on “13. listopad 2019”

  1. Jani, mohla by si mi od neho niečo požičať, doteraz som pri našich aktívnych psíkoch túto jeseň nemala moc času na čítanie, ale v Egypte by bolo po večeroch spústa času. Podobnú literatúru tiež milujem, Egelanda nemám v knižnici.

  2. Samozřejmě, že půjčím. Měla jsem v plánu se za Tebou tento týden zastavit, ale jsem bez auta, je v servisu, svoji velice sportovní jízdou jsem vymlátila tlumiče. O víkendu už nastupuji do práce, bééé!

  3. Ja odlietam 22. 11. tak snáď ti to vyjde ešte dovtedy sa zastaviť. Ja som stále ako vieš nepojazdná a vlakové spoje moc nič, keď sme zahraničie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *