Rajčata po aplikaci postřiku s glycerolem vypadají opět předpisově a tak ho nebudu opakovat. Za transport živin je v rostlině zodpovědný prvek draslík a ten bude obsažen v mém dnešním postřiku. Měla jsem k dispozici slupky ze čtyř středních brambor, z jedné cibule a dvou stroužků česneku. Zhruba v 1,5 litru vody jsem připravila vývar. Brambory jsou velmi bohatým zdrojem draslíku, slupky z cibule obsahují snad všechny prvky Mendělejevovy soustavy a trocha česneku neuškodí.
Studený vývar jsem přecedila do 2l petky od piva, přidala deci kefíru, pár kapek jódu a doplnila do plné lahve. Kefír slouží jako prevence proti plísni bramborové. Rostliny rajčat nacucnou mléčné bakterie a pro plíseň bude už obsazeno.
Lidé se začínají obávat plísně bramborové a shánějí nejrůznější chemikálie. Spoustě z nich u nás končí povolení k používání a bude veselo. Já obavy z plísně letos nemám, hlásí velmi horké a suché léto. Ovšem prevenci nehodlám zanedbat. Nikdy bych svoje rajčata nepostříkala žádným jedem, ať má ochannou lhůtu jakou chce. Pokud bych žila v oblasti, kde se plíseň vyskytuje pravidelně každým rokem, pěstovala bych papriky. Nebo bych si pořídila skleník či alespoň nějakou stříšku
Postřiky aplikujte večer, nebo i přes den? Samozřejmě ne když na ně svítí slunce, ale co je lepší?
Postřiky aplikuji zásadně ráno nebo v brzkém dopoledni. Jen v tuto dobu jsou totiž listy „otevřené“ a jsou schopné si látky z postřiku vzít.Většinou stříkám mezi šestou a sedmou hodinou ranní.
Děkuji, tak budu muset ještě než odejdu práce a to odcházím brzo, abych byla na 6 v práci, pokud nebude rosa. Nebo o víkendu by to šlo. Plíseň nemívám pod přesahem střechy, ale co je volně, tak tam jo. Tento postřik zkusím.
Dobrý den,
Prosím jak dlouho vaříte vývar?
Děkuji pěkně
Aneta
Vývar vařím zhruba 20 minut.