12. duben 2022

Moje rostlinka rajčete Bolstar Baloe vykazuje nedostatek železa a má tedy lehkou chlorózu. V mém případě je příčina jasná a to příliš alkalická reakce substrátu. Jednak používám svůj zásaditý kompost a taky dost dřevěného popela. Železo nebudu přidávat, v zemině je ho jistě dostatek a tak ho jen převedu do formy přijatelné pro rostliny. Do formy chelátu.

Většina potřebných prvků se v našich substrátech nachází a není nutné je při zjištění jejich deficitu okamžitě do půdy přidávat. Spolehlivě si ji tak zasolíme.  Železo  nebo třeba vápník jsou v zemině obsaženy ve formě nerozpustných solí jako jsou fosforečnany, sírany nebo uhličitany. Rostliny je tak nemohou využít a tak je potřeba je převést na formu pro ně přijatelnou. No a ideální formou jsou právě cheláty.

Lehce dostupným a přitom dokonalým chelatizujícím činidlem je kyselina citronová, která nám potřebné prvky vyváže z oněch nerozpustných solí. Takže já svoje rajčata zaliju roztokem kyseliny citronové a to v koncentraci jedna plná polévková lžíce na 10l vody. Jsem si jistá, že chloróza zmizí a zároveň si tak uvolním velmi potřebné vápník a hořčík.

3 thoughts on “12. duben 2022”

 1. Ahoj,

  veľmi cenná rada, nakoľko môj manžel sype všade popol z krbu hlava-nehlava. Ten roztok s kys.citronovou skúsim. Tiež si vymyslel v tejto dobe vyvýšené záhony, zrušil môj vysnivany celoročný bazén s protiprudom, že to neutiahneme finančne a energeticky a nahradil tento môj plavaci sen elektrickým autom. Tiež nebudeme mať zase vraj 40 rôznych črepníkov ako cigáni, takže záhony na pôvodné miesto bazéna, ktoré sú stále vo výrobe a posúvajú sa podľa covid vlny zamestnancov..o týždeň…o týždeň..
  Snáď kým budu zmrznuti, budú.

 2. Ahoj 🙂
  Já nevidím problém, nastartuješ elektroauto a zajedeš si do bazénu, vyjde to levněji i s lahví růžového šampaňského.

  Vyvýšené záhony chválím a mám podobný problém. Zimní zahrada, jejíž příslib jsem dostala k narozeninám v listopadu,je pořád ve stadiu virtuální reality a ještě dlouho tam zůstane. Ale už tam mám ratanová lehátka. Nejdříve je potřeba instalovat novou kuchyň, nové dveře a dlažbu na dvoře. Někoho si zavolat na pomoc je nedůstojné a je potřeba mu zaplatit.

 3. Vyhřívaný celoroční bazén je zrušený cca 7let..od doby, kde se na něm odervala folie. Tak, že bude rekonstrukce, mezitím načatá okna uhnila úplně. Tak se vloni objednala nová okna, jako začátek té rekonstrukce. Jsou zaplacené zálohy, leč ticho, okna nikde. V zimě mi to tedy nevadilo, ale už by mohli! Ještě pořád byl plán b) – před objednáním oken, že se bazén zruší úplně a udělá se tam bytová jednotka na pronájem, případně pak pro mamku. Sakra, teď mě hodně zamrzelo, že jsem na to netlačila víc. Vzhledem k energiím je bazén absolutně pasé(nebudu tam vyhazovat takové peníze) a mohla tu být nějaká ukrajinská rodina v pohodě 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *