Vermikulit

Jako každou sezónu se chystám pěstovat spoustu rostlin v nádobách. V posledních letech u nás bývá obrovské sucho a zásobit množství objemných nopových válců vodou je fyzicky docela náročná zábava. Používám tedy jako příměs do substrátu nějakou surovinu, která zálivkovou vodu do sebe nacucne a pak postupně rostlinám uvolňuje. Stejnou fintu pak předvádí rovněž se živinami. Do malých květináčků s přísadou mi vystačí drcená usušená kůra z citrusových plodů. Na větší objemy jsem používala ZEOLIT, ale už nemám. Já sice použitou zeminu vždy recykluji a zeolit se tedy nikam neztrácí, ale spousta ho končí na záhonech.

Pro letošek jsem si vybrala pro změnu VERMIKULIT. Jedná se o expandovanou slídu, která zahřátím na vysokou teplotu tvoří granulky. Tyto granulky obsahují spoustu miniaturních dutinek a chodbiček, které pojmou hodně  vody.

Vermikulit působí i jako velmi účinný růstový stimulátor, a to díky minerálům a stopovým prvkům, které tento doplněk substrátů obsahuje : hořčík, vápník, draslík, mangan, křemík a další. Podporuje výrazně růst kořenů.

Tak jsem si objednala 80l balení.

 

 

7 thoughts on “Vermikulit”

  1. Dobrý den,
    no kupovala jsem za 839 korun. Chtěla jsem vyzkoušet zase něco jiného než zeolit. Já zase ušetřím hodně na jídle 🙂 🙂

    1. Taky jsem to našla. Vermikulit se snad používá i jako sypaná izolace. Tam by měla být cena ještě nižší. Zatím jsem ale nic neobjevila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *