6. prosinec 2021

Pečlivě jsem zvážila všechna pro a proti a vysela jsem šest odrůd rajčat. Mám dokonalé podmínky. Dostatek prostoru, vhodnou teplotu a tomu odpovídající množství světla. Nechybí mi ani čas a chuť do experimentu. Zvolila jsem velmi nízká rajčata, od kterých si slibuji, že nezaberou moc místa a nebudou se vytahovat, ostatně nebudou mít k vytahování se pražádný důvod. Jen mi zapadala sněhem kolečka se zeminou, ale přesunu je do zimoviště.

Budu se opakovat, ale jde jen o připomenutí. V mých podmínkách mi vždy semínka vysetých rajčat vykoukla ze substrátu po šesti dnech. Ta přesnost byla téměř na hodiny. Pokud použiji k výsevu vaječné skořápky, semínko se vždy vyklube už třetí den. Tak je tomu i letos a jako první vykoukla maďarská odrůda Kecskeméti 549. Je to rajče nízké, determinantní s plody tvaru vajíčka a ty já mám nejraději. Hrdost zaplaví moji duši, když si máti brzy na jaře řekne o rajče na chleba s máslem a já jí ho budu moci poskytnout. Už nikdy bych ale nešla do raného pěstování odrůd indeterminantních. Loni jsem zkoušela klíčivost semen, vykoukla všechna a mně bylo líto je vyhodit. No tak ukončila svoji pouť na kompostu o několik týdnů později. Moje nové přírůstky mají velikou inspiraci, protože v září vyseté Sladké jahůdky vypadají krásně.

Těším se na rajčátka Bonsaj Krasnyj. Na obrázcích vypadají moc hezky a mohla by tak na jaře uspokojit poptávku po velmi nízkých dekorativních rajčatech. Letos byl o sazenice právě Sladké jahůdky velký zájem a měla jsem jich málo. Na došlých fotkách jsem pak viděla nádherné rostlinky v krásných květináčích obsypané plody. Jeden pán mi napsal, že ho chuť těchto rajčátek okouzlila a objednal si semínka.

2 thoughts on “6. prosinec 2021”

  1. Tvoje zimní minizahrádka se stále nenápadně rozrůstá 🙂 . Mám zkušenost, že semínka nejrychleji a nejlépe klíčí, když je přes noc namočím do heřmánkového čaje a po výsevu má miniskleníček s květináčky teplo od odspodu. Za 3 dny jsou venku i bez skořápek. Ty nechávám pipuškám. Mám 2 miminka Maglia rosa, 5 miminek Blaue zimmertomate, 7 minipaprik Appelsin a 2 okurčičky Minisprint. Víc se mi pod lampu obklíčenou zrcadly nevejde. Doufám, že to neskončí také na kompostu.

  2. Já jsem semínka namáčela jen jednou a už to nikdy nebudu opakovat. Navíc si nedovedu dost dobře představit namáčet 150 odrůd, to bych z toho měla rusko-mezinárodní guláš.

    Zahrádku vyfoť a fotku pošli, ať se máme na co koukat v tomto čase zimním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *