7. listopad 2021

V naší domácnosti se do popelnice nevyhodí ani gram organického odpadu z kuchyně. Mám zhruba 3l nádobu, kterou po naplnění vynesu na kompost. To se ale stane až v případě, že obsah kyblíku už není kam zakopat. Všechny moje paletové boxy a vyvýšené záhony jsou těmito zbytky každý podzim doslova nacpány. Vyhloubím jamku, vysypu organiku a zakryju zeminou.

Každou vaječnou skořápku pečlivě vymyji, usuším a pak je rozdrtím v mixéru na prach, sypu na záhony. Moji pozornosti neunikne žádná slupka z cibule. Z většiny vyrobím čaj a zalévám domácí rostliny a zbytek naložím do alkoholu. Ani jeden čajový pytlík, ani jedno zrnko kávové sedliny, ani malinký kousek suchého pečiva nepřijdou nazmar. Ze všeho se dá vyrobit užitečný fermentovaný čaj, který moje rostlinstvo v zálivce miluje. Z použitých lístků zeleného čaje vyrábím ještě dva další výluhy a opět používám jako zálivku.

Všechny tyto výluhy používám především při výživě svých velmi brzy vysévaných paprik a výsledky jsou parádní. Loni okusila tyto lahůdky v zimě pěstovaná okurka Minisprint a vypadala velmi potěšeně. Letos jsem začala tyto dobroty dopřávat i svým citrusům a reakce byla velmi pozitivní.

Opět jsem se včera koukla na zrychlené video, na kterém bylo krásně vidět, jak obrovské množství materiálu dokážou přeměnit žížaly na humus za pouhých 20 dní. Zemina v mých vyvýšených záhonech je na jaře nádherně voňavá, krásně černá a úžasně sypká. Netřeba žádného rytí či kypření. Velmi spokojené jsou taky spřátelené houby, které se snažím do půdy dodat formou zetlelého dřeva, různých zbytků houbami porostté kůry stromů a nebo přímo vypěstovanou Trichodermou na choroších. Těmto houbám slouží jako potrava celulóza a tak v mém případě mají menu přímo královské.

 

4 thoughts on “7. listopad 2021”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *