18. říjen 2021

Nádherně teplý a slunečný víkend má hlavní zásluhu na skutečnosti, že se hodnota entropie, tedy míra neuspořádanosti systému, na našem dvoře radikálně snížila. Vypadá to, že už se bude dát vyjet autem z garáže bez šťavnatých nadávek. Můj nádvorní VIP záhonek je již prost nevzhledných rostlin, kyblíky odpočívají „nednem“ vzhůru a kamení je na hromadě. Momentálně se na něm vyhřívá oleandr, který se rozhodl kvést.

Někdo dává do brázdy granulovaný hnůj a já jsem vložila odřezky rajčat, banánové slupky, slupky z muďoulů a nastříhané kopřivy. Vyhledala jsem krásný kousek dokonale ztrouchnivělého dřeva, nadrobím ho k organickým zbytkům a vložím houbičky. Měla by se časem namnožit Trichoderma a ta organika jí poslouží jako dokonalé menu. Seženu si nějaké bio bobky a velmi lehce zapravím do půdy, zasypu padaným listím a bohatě namulčuji posečenou trávou. Už mi došly zásoby zeolitu, ale manžel si nějaký podobný prostředek, který slouží jako zásobárna vody v období sucha, pořídil do vinohradu a rozdělí se se mnou.  Už nějakou dobu se mi luhuje ve vodě spousta dřevěného popela a tak  použiji i tuto komoditu. Všechny užitečné mikro i makroorganismy se ke mně nastěhují a budou si užívat. Já budu mít na jaře dokonale nachystanou zeminu. Rajčata se blahem zblázní a já zase nebudu vědět, co s úrodou 🙂

3 thoughts on “18. říjen 2021”

  1. To je taková alchymie, že mi jde hlava kolem. Kdybych se do tohohle pustila, určitě bych to pokaňhala tak, že by mi vyrostly jen dvoumetrové kopřivy :). Dávám do kočičích záchůdků bentonit, šel by použít místo zeolitu? Jinak kompost, trávu a listí rozmašírované sekačkou a popel používám také. Ale ty zelené houbičky jsem nikdy na ničem ani neviděla 🙂

  2. No ony ty houby nemusí být zrovna zelené, tyhle mi vyrostly na pařezu. Normálně používám choroše z lesa. Dají se použít i kousky kůry.
    Bentonit přidávám do substrátu v nádobách jako jílovou složku, ale zeolit to nenahradí. Kousíčky zeolitu slouží jako zásobárna přebytečné vláhy a živin, které pak postupně v nouzi uvolňuje, tohle bentonit neumí. Podobně funguje i dřevěné uhlí.

    1. Aha. Musím si to načíst o tom zeolitu, to je zajímavé a užitečné. Myslím, hlavně přidat do nádob. Jílu máme na zahradě, že se ho spíš zbavuju. Přidávám jen do nádob k fíkovníkům, prý jim to dělá dobře. Když mám skleníček ještě prázdný, můžu slepičince zahrabávat rovnou tam, že? (Zatím mám zákaz kvašení kvůli smradu, ale až objevím smradunepropustnou nádobu, myslím, že ten zákaz prolomím).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *