17. říjen 2021

Přímo luxusní byla včerejší sobota. Tak nádherný prosluněný podzimní den nedovolil nikomu zůstat doma. Manžel budoval základy pro zimní zahradu (hurá) a já jsem pokračovala v likvidaci odplozených rostlin rajčat a nachystala jsem záhonky pro podzimní přípravu. Bude nutná výprava na kopečky za ovečkami. Ovčí hnůj se mi v minulosti hodně osvědčil. Mám taky dva pytle holubinců, ale ty nechám zřejmě zakvasit. Objevila jsem přírodní hnojivo z hmyzího trusu, které způsobí v rostlinách autoimunitní reakci a ony se tak ubrání škůdcům. Už mám objednáno.

Po celou dobu mi  moje věčně bolavá záda vyhřívalo sluníčko. Rozvazování spousty provázků, kterými jsem rostliny během sezóny uvázala a to ke všemu, co bylo stabilní, je činnost na splnění bobříka trpělivosti. Někdy jsem šetřílek a přefiknout provázky nůžkami mi přijde neekonomické. Byla jsem absolutně nadšená z mohutnosti kořenového systému rajčat pěstovaných v kyblících bez dna a do jedné třetiny zakopaných v zemi. Kyblík nešlo vůbec vytáhnout ze země a já musela vyvinout slušnou sílu, abych spatřila siné kořeny jako provazy vedoucí hodně do hloubky. Zalévala jsem pouze do nádoby a pokud si rostlina nechala vodu uniknout do podzemí, pak za ní musela kořeny vyslat a neohrožovalo jí to neustálé sucho. Kořenový systém rostlin vytažených z vyvýšených záhonů byl mnohonásobně menší a více rozprostřený na povrchu.  Tato rajčata byla na zalévání mnohem náročnější.

Naplnila jsem rajčaty sušičku zřejmě naposledy v této sezóně a s množstvím usušených rajčat jsem velmi spokojená. Dokonale mi vyšla sázka na ruské hybridy a krásnou úrodu poskytl Brazilec Santa Cruz Cada. Už mám vybrány nové odrůdy na sušení a půjdu si pro ně tentokrát do Itálie a Maďarska.

Protože asimina letos plodí až extrémně, absolutně nestíhám plody konzumovat, spoustu jich rozdám, tak jsem jsem se pokusila banány usušit a výsledek mě nadchnul. Usušené kousky intenzívně voní karamelem a chutnají  skvěle. Jen ta příprava je taková upatlaná, dužina má nádherně máslovou konzistenci a je potřeba mít po ruce vodu na neustálé umývání rukou. Ta námaha ovšem stojí za to a já dnes tu sušičku naplním muďoulem. Příští rok bych se chtěla pokusit o lyofilizaci, vhodný přístroj už mám v merku.

11 thoughts on “17. říjen 2021”

 1. Dobré nedělní dopoledne. To hmyzí hnojivo mě zajímá. Máš na mysli v práškové podobě z české hmyzí farmy? Pokud by skutečně mělo jakési insekticidní účinky, velmi by jej ocenily papriky, které už nadále hodlám pěstovat jen ve skleníčku.
  Je super, že muďoul jde sušit. Určitě by z něj byly i vynikající sušené placky, tzv. ovocné kůže. Z jahod, meruněk, nashi i jablíček jsem dělala a byly moc dobré. Kamarádka z nich vykrajuje i zdravé vánoční cukroví 🙂

 2. Ahoj Jani,
  kbelíky bez dna bych příští rok chtěla vyzkoušet na dýních.
  Měla bych ještě dotaz k vysazování rajčat na záhon, na základě tohoto návodu:
  „vyhlubte širokou, zhruba 10cm hlubokou brázdu (rygol), do brázdy nasypte tři hrsti kvalitního vyzrálého kompostu, nebo hrst granulovaného kravského hnoje a hrst granulovaných slepičinců, sazenici položte šikmo do připravené brázdy a zahrňte zeminou“. To znamená, že granulovaný hnůj může přijít do styku s kořenovým balem rajčete a nespálí ho to? Já jsem se ho nikdy neodvážila dávat hned k balu, ale třeba je to ok (předpokládám, že granulovaný hnůj není tak silný jako čerstvý)..
  Děkuju moc za radu a přeji pěkný zbytek neděle,
  Ivana

  1. Ahoj!
   Když jsem na zkoušku rozpustila granulovaný kravský hnůj ve vodě, tak bylo v roztoku více slámy, sena a podobných doplňků, než hnoje. Proto pravděpodobně je vhodný pro takovou výsadbu, která mně osobně není vůbec sympatická. Pokud je k dispozici kvalitní kompost nebo dokonce biohumus, tak ten by měl bohatě stačit. Ideální je naopak rybí moučka, kterou já považuji za naprosto dokonalý zdroj živin.

   Já vysazuji rajčata nevytáhlá, velmi kompaktní a tak je nemusím sázel naležato. Kyblík je dostatečně hluboký a sluníčkem krásně vyhřátý.
   Amen 🙂

 3. Ahoj,
  přesně to hnojivo mám na myli a rovněž v souvislosti s paprikami a hlavně s okurkami. Možná by to zahnalo i svilušku. Ovšem letos jsem vůbec žádné hmyzí škůdce nezaznamenala a to mě loni z invaze molic málem kleplo. Kéž bych věděla, proč tomu tak bylo. Ale je fakt, že jsem velice důkladně vydezinfikovala skleník.

  Ty kůže jsou zajímavá věc, nesnězte všechno, ať můžu ochutnat. Vyměním za sušené karamelové banány severu.

  1. Bohužel, letos jsem ovocné kůže neměla z čeho dělat. Meruňkám pomrzly květy, nashi bylo pomálu, jahody jsme stihly konzumovat čerstvé, jen pár skleniček kompotu jsem zavařila. No a stará jabloň u mámy loni přeplodila, tak letos odpočívala a dala jablíček jen na pár štrůdlů.
   Vidíš, na okurky jsem zapomněla, jdu to hnojivo okamžitě objednat než ho zdraží jako všechno 🙂 !
   Měj krásnou neděli, tady je provoněná kváskovým chlebem se smaženou cibulkou 🙂

 4. Čau holky, právě jsem se chtěla zeptat, jakový hmyzáci vás ve skleníku trápili? Mě jen a pouze slimáci, ale ti tomu teda dávali na frak. Nějaký ferramol, který jsem tam sypala po hrstech a bylo ho tam už víc než hnoje 😉 jim byl úplně u zadku, zato byla prolezlá takřka každá paprika, některé jsem jim záměrně pak ponechala na pospas, ať nevyžírají další a další(stejně vyžírali) Stejně tak nakousaná každá okurka, prolezlé všechny tři cukrové melounky 🙁 Protože po vzoru mamky, která to má 30let vyzkoušené, jsem dala do skleníku pár rostlin aksamitníků, tak žádná mšice, žádná molice.

  1. Aksamitníky právě ti slimáci milují a jejich vůně je láká na míle. Proto se dávají jako obrubní rostliny, aby se přežrali těmi aksamitníky a rostliny uvnitř záhonu nechali na pokoji. Jenže ve skeníku se jim líbí asi mnohem více, když je tam teplo a vlhko, tak se tam poschovávají a nakladou vajíčka a už se jich člověk nezbaví. Budu mít skleníček poprvé osázený až na jaře a plánuji tam pod dozorem pouštět pipušky (4 zdrobnělé wyandotky) Mají volný pohyb po celé zahradě a pochutnávají si na slimáčích vajíčkách, takže jsem za celou sezonu viděla jen asi 15 slizounů a škody žádné. Když to nezabere, určitě budu také dávat ty pivní pasti.

 5. Kdybys dala na moje rady a koupila nějaké levné pivo, tak by se všichni slimáci do rána uchlastali k smrti. Ti, kteří by zbyli, sežrali by ty opilce a skapali taky. Mám to vyzkoušené 🙂

 6. Jéé, to hnojivo z hmyzího trusu jsem taky zrovna dneska objednávala – zaujalo mě už dřív, ale říkala jsem si, že ho koupím až na jaře, jenže výrobce má zrovna podzimní akci, tak jsem ji využila 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *