O víkendu se chystám na první preventivní postřik svých rajčat proti plísni. Počasí je zatím plísním nevyhovující, ale to se může velmi rychle změnit a je prozíravé upevnit rostlinám jejich imunitu.
Mám v plánu vyrobit výluh z Přesličky rolní, kterou mám slíbenou od Konvalinky a to bych se tam měla co nejdříve vypravit.
Výluh z přesličky rolní působí preventivně na houbové choroby a plísně na rostlinách. Přeslička totiž obsahuje křemičitany, které zpevňují buněčné stěny u rostlinných pletiv, která jsou pak odolnější. Používá se zelená letní lodyha. Postřik si můžeme vyrobit ze 2g sušené rostliny na 1l vody, nebo použít nať čerstvou a já dám zhruba 20g na jeden litr. Drogu zajeleme vroucí vodou a necháme vyluhovat 24 hodin. Přefiltrujeme a můžeme stříkat. Já používám dva postřiky v rozmezí 14 dní. Výluh lze použít i jako zálivku. Přeslička obsahuje taky síru a ta se hodí.
No jako vyhlížím tě týden a přemýšlím, jestli jsi na to zapomněla?!? Druhá možnost byla, že se ti nechce si ji naplet ;-))) a třetí – že jsi v práci a tudíž nestíháš. Já nestíhám těžce 🙁 Mám takový dojem, že už asi nebudu stíhat nikdy 🙁 Asi jak stárnu a zpomaluju :-)))
Nepovídej 🙂 Já myslela, že zpomaluju a stárnu jen já.
Ahoj, šel by výluh z přesličky použít i do hydroponie? V mé chytré knize o hydroponii se velmi často píše o blahodárných účincích křemičitanů. Kromě speciálního jílu, je tam zmíněná jako zdroj křemičitanů kopřivová jícha. Ještě jsem se ale nedokopal k tomu, abych si kopřivy naložil a čekal až vykvasí. A najednou tu narazím na jednoznačně rychlejší a určitě voňavější zdroj křemičitanů. Jaký na to máš názor?
Ahoj!
Pokud jsou pro Tebe v hydroponii křemičitany užitečné, pak právě přeslička je jejich ideálním zdrojem. Navíc ten výluh nesmrdí tak šíleně, jako kopřivová jícha, to máš pravdu 🙂
V hydroknize křemičitany velmi vychvalují. Co je dobré pro marjánku určitě zelenině neublíží. Teď ještě jak dávkovat? U kopřiv doporučují 1kg na 10l vody a následně dávkují 20ml jíchy na 1l živného roztoku.