23. červen 2020

Po dlouhé době mně z postele vytáhlo sluníčko. Všechna okna a zasklené dveře jsou zamlžené, vlhkost venkovního vzduchu je blízká nasycenosti a všechno rostlinstvo je nádherně ojíněné. Parádní je pohled na zrající obrovské plody kanadské borůvky Chandler.

Všechny borůvky mají nasazeno spoustu plodů. Je to možná důsledek mého „nepřesazování“, kdy kořenový bal jen nadzdvihnu, na dno dodám čerstvou rašelinu, dlouhorozpustné hnojivo na borůvky nebo na rododendrony a letos nově i rhodovit. Vypadá to, že jsem odrůdy volila správně a ony budou dozrávat postupně. Hodně pozdní se jeví moje finská novinka Alvar. Moc jsem spokojená s balkónovou odrůdou Chippewa, kterou jsem pořídila s úmyslem věnovat ji dceři. Jenže jejich tehdejší byt měl terasu na jih a tam byla obrovská výheň, dcera rostlinku odmítla. Teď by ji chtěla, ale já už ji nedám. Keříků mám celkem devět, ale u některých  mi nějakou nevysvětlitelnou záhadou zmizely jmenovky.

Obrovské množství vody jim viditelně prospělo. Pěstování v nádobách je pro mně nutností, mám hodně zásaditou půdu a kořeny rostlin dokáží proděravět i pevný plastový pytel a následně hynou. Květináče můžu v době dozrávání elegantně přesunout na dvůr pod ochranu našeho černého kočičího predátora, který je skvělým lovcem a u ptactva už si vydobyl veliký respekt.

 

3 thoughts on “23. červen 2020”

  1. Mám tři obří muchovníky, začínají červenat. Včera koukám, že je tam těch plodů nějak míň, nebyla jsem si jistá, jestli to není jen nějaký klam…no není! Když jsem přišla blíž, zjistila jsem, že třetina plodů je sklizených, třetina alespoň rozklovaných. Tom říká: a proč si myslíš, že ti kosáci mají hnízdo vedle na pergole? Od samého začátku létají na stůl pod pergolou pro kočičí granule a teď mají i bobulkýýýý! 🙁

  2. Nám začaly dozrávat třešně, není jich mnoho a tak mám taky obavy o jejich osud. Dnes jsem si byla zobnout a spousta jich je popraskaných.

  3. Třešně byly v pr….během dvou dnů 🙁 Ale teda jich tam bylo jen pár. Ano, mamce zrají teď, chtěla zavařit, ale mi ráno volala, že z toho asi nic nebude, že je to rozklované a rozpraskané.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *