24. červen 2020

Letos jsem výsadbu svých rajčat uzpůsobila velkému suchu, které u nás v posledních letech je pravidlem. Pečlivě jsem vysledovala místa, kde se nejdéle drží vláha a tam jsem vysadila kupříkladu všechny odrůdy potřebné na sušení. Situace se ovšem vyvinula úplně jinak, rostliny vegetují v bahně a vypadají hodně neutěšeně, tenké  světle zelené stonky, veliké mezery mezi listy, květenství téměř žádná. Raději se těmto místům vyhýbám. Je otázka, zda bude letos co sušit. Uvažovala jsem dokonce o možnosti, že rostlinám ucvaknu vrchol a přinutím je vytvořit zálistky, které by mohly, pokud počasí dovolí, vypadat o něco lépe.

Masité odrůdy netvoří plody, květy nejsou opylené, pyl je vlhký a nepráší. Pokud už se rostlina na nějaké plody zmůže, pak se dostaví nějaký hnusný slimák a ochutná.

Pro dobrou náladu si chodím do skleníku. Zrají krásná srdce, vijany musím uvazovat, aby se pod tíhou plodů nelámaly. Běžně už sklízím cherry rajčata Elf a Sweet Fountain. K světu se má odrůda Jahodo, která roste jako chobotnice, nasadila na nádherných složených vijanech spoustu plodů a ty spodní už se vybarvují. Další dva exempláře této odrůdy pěstuji venku a vypadají rovněž skvěle.

Musím konstatovat, že nejlépe vypadají rajčata, která byla vyseta nejpozději a na záhon vysazená jako poslední. Spousta lidí už běduje nad výskytem nejrůznějších plísní a skvrnitostí. Mně se to prozatím netýká a jsem si jistá, že je to hlavně díky nezanedbané prevenci. Podmínky mají houbové choroby v současné době perfektní.

4 thoughts on “24. červen 2020”

  1. Jani, som na tom nápodobne, rastliny zdravé ,(okrem 2 čo som pri sadení pred prvými lejakmi zrejme utopila) ale bifteky majú obrovské rastliny- niektoré až do 2 m , 1-2 plody, veľa kvetov, ktoré nezasadajú. Najmä na nemeckých záhonoch, ktoré som zakladala na jeseň sú bujné, asi majú prebytok dusíku. V skleníku rodia super, týždenne oberiem 4-5 kg ale zrejme onedlho budem mať problém s molicami, nechcem používať chémiu, preventívne mám síce lepové dosky a striekla som šoricovo – hrebíčkovým výluhom a ešte 2 krát bio Karanimba Mikro, ale pri tak veľkej listovej mase (cherry už musím ohýbať pod stropom) to zrejme do konca sezóny neukočírujem. Najviac sa im darí na uhorkách- sviňuchy každý list musím pri strieknutí obrátiť, ešte aj tak ich kopec uletí. Na preventívne postreky a zvýšenie odolnosti som si kúpila v lekárni Srvátku, v akom pomere ju riediš na použitie? Nestíham vylamovať, k zdravotným problémom okrem kolien a chrbtice sa pridal aj ľavý kotník- zrejme nejaký zápal, fungujem iba na Arthrotecu. Len keby som nemala všade toľko schodov.

  2. Ešte otázočka, ako sa volá to rajče na 3. obr. vyzerá tak paprikovo. Ja som tento rok pre spestrenie vysadila Burgess Stuffing a le ešte nezasadá.

  3. No ty schody Ti teda nezávidím, taky teď blbě chodím díky polámaným prstům.

    Nikdy jsem molice neměla jinde, než na kedlubnách, letos je to ve skleníku kalamita a navíc jsem je těžce podcenila. Pomáhá mi mýdlovo-olejový postřik s výluhem estragonu, ale musí se stříkat často, něco odchytí lepové desky. Okurky mám krásně čisté, ale naplno to schytaly spodní listy rajčat. To není tragedie, už mám spodní vijany hotové, takže listy v klidu odstraním.

    Syrovátky dávám 1l a doplním do 10l vody. Zatím to pomáhá, ale bojím se bojím. Letos to bude těžký boj udržet rajčata v kondici bez chemie, ale pokusím se o to. Někde v koutku duše mně napadly zrádné myšlenky použít nějaký preparát na záchranu úrody, ale velmi rychle jsem se vzpamatovala. Zvolila jsem si nějakou filosofii a tu dodržím. Mně by ta rajčata nechutnala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *