26. květen 2020

Už by se to počasí mohlo uklidnit. Včera to bylo divoké, chvilku horko pak zima, chvilku slunce a najednou zataženo, neustále přeháňky, člověk si nemohl začít žádnou práci.

Věnovala jsem se paprikám. Na listech se shromažďují škůdci různých velikostí a barev a listy jsou nechutně lepkavé. Postřik není důkladný, času mám dostatek, tak jsem vzala kyblík s vodou a kapkou dehtového mýdla a těm nejvíce postiženým rostlinám jsem listy pečlivě umyla. Voda byla plná nejrůznějších breberek. Rostliny jsem za trpělivost odměnila zálivkou s probiotiky od firmy Weiki, uvidíme, zda se příznivé účinky přípravku projeví na vývoji rostlin.

Papriky předvádějí skvělou úrodu, odrůda Palermo mně nadchla už loni a svoji pověst potvrzuje i letos. Rostliny jsou plné nádherných dlouhých plodů a některé už začínají chytat červenou barvu. Mohutný vzrůst a vysoká produkce je typickým znakem ruské odrůdy Aries. Na papriky Partner se mi bohužel zřítilo těžké zrcadlo a připravilo je o většinu nasazených plodů, naštěstí to rostliny přežily a já budu muset čekat na druhou vlnu plodnosti. Tradičním držákem je Prokop, jehož plody už sklízím nějakou dobu a úspěšně používám v kuchyni. Slušně nasazeno má rovněž moje oblíbená Fatima, tahle odrůda už se mnou spolupracuje dlouho a zažily jsme toho spolu už hodně. V pohodě vypadají oranžové kapie ze semen zakoupených plodů v Lidlu. Letos to vypadá na slušnou úrodu, ale příští rok to udělám úplně jinak, už to mám vymyšleno.

Dostala jsem jako dárek od Culina Botanica kukuřici Golden Bantam. Vůbec jsem neměla v úmyslu ji vysít, ale nakonec jsem si to rozmyslela. Půda je dokonale vlhká a já mám na záhoncích vhodně umístěné nášlapné kameny, tak jsem mohla s čistýma botama semena vmezeřit mezi tyčkové fazole, měli by si spolu rozumět. Jen tento fakt nesmím zapomenout, jsem schopná rostlinky při své roztržitosti skopnout jako plevel.

Brzy ráno nám na dvoře přistálo obrovské káně, asi si přiletělo pro myš, kterou naše kočky občas uloví a pohodí právě na dvoře.

 

4 thoughts on “26. květen 2020”

  1. Kur…, mně z těch slimáků fakt jebne! To, že zlikvidovali včera vysazený pak choi, šlak vezmi, ale že mi sežrali veškerý ledový salát, to mně hodně vytočilo, padly i některé malé rostlinky rajčat. To mám mít jako permanentně na zahradě vrstvu modrých granulí? Jsem teda hodně rozladěná a někdo to patrně odnese.
    Káně si doletělo pro zbytky holuba, kterého si naservíroval ke snídani náš černý kocour, to není kočka, to je Černý panter a přesně tak jsem ho pojmenovala, já jsem ale měla na mysli odrůdu rajčete.

  2. Jani, papriky máš fakt krásne,musíš mi nejaké úrodné na budúci rok poradiť. U nás sú na okraji záujmu,dcéra ich vôbec neje, naši z UK v lete neprídu a mne tiež nerobia na trávenie dobre. Oberala som už tiež už nejaké z decembrových výsevov, dala som si párkrát s maslovým chlebom na raňajky, ale zvyšok som posunula známym. Mám nasadené v textilných kvetináčoch iba Balkonovku, Hamík Bělorožec a maďaskú Kust. Kapiu. Obyčajne skončia v leče. Po presunutí rajčín z vyvýšeného záhonu v skleníku von som tam vysadila 4 korene z aprílového výsevu- vzišli a podrástli celkom rýchle, som zvedavá, ako budú pokračovať.

  3. Já mám papriky moc ráda a používám je do všech jídel, která to snesou, do leča samozřejmě. Naprosto mně ale nadchly papriky naložené v olejové nálevu, takže letos skoro všechny zamíří do sklenic.

  4. To som kedysi ešte ako študentka tiež milovala- na brigáde v konzervárňach som bola schopná zjesť celý naložený pohár na posedenie s maslovým chlebom, aj sme doma veľa takto papriku nakladali, lebo naši mali už vtedy skleník, kde pestovali výlučne papriku, iba z jari reďkovku šalát a sadenice rajčín.Teraz mám v skleníku temer výlučne rajčiny.
    Ešte si vlastne raz za čas doprajem milovanú plnenú papriku v rajčinovej omáčke.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *