Mravenci

Kam se na zahradě pohnu, tam narazím na mravence. Jsou to jedinci velmi pracovití a roznášejí mi mšice na všechno rostlinstvo. Právě nyní mně to přestalo bavit a je nejvyšší čas s tím něco udělat.

Napadlo mně to zrovna ve chvíli, kdy jsem na stole objevila krásnou už lehce tečkovanou a mírně fermentovanou slupku od banánu. Mravenci mají rádi všechno sladké a tak lahodnému banánu rozhodně neodolají. Tomuto pamlsku neodolají ani vosy a drosophily, které navíc roznášejí monilii a způsobují tak uhnívání různých plodů. Nikdy neuvidíte na banánové slupce hodovat včely a tento fakt je pro nás velmi důležitý, včelky zlikvidovat nechceme.

Do sklenice o objemu zhruba 1l nalijeme teplou vodu, rozpustíme v ní přibližně 10g kyseliny borité a vložíme do roztoku banánovou slupku. Necháme působit několik hodin. Nestane se vůbec nic, pokud slupka zůstane ve sklenici i několik dní, kyselina boritá dokonale zabrání jejímu dalšímu kvašení. Nacucanou slupku pak umístíme do skleníku nebo pod stromy, tam, kde nás mravenečci nejvíce štvou. Kluci donesou tuhle pochoutku královně a ona nám holka zahyne, trávit přičinlivé dělníky nám totiž nijak nepomůže. Zbytky banánu dokonce dodají bór rostlinám, které jeho nedostatkem dost trpí a to jsou právě mnou tak oblíbená rajčata.

Banánům zdar!

1 thought on “Mravenci”

  1. Písala som príspevok ku msiciam. A pýtala sa aj na mravce. Ale.. čo robiť keď je na Sk kys.borita nedostupná? Majú len bor oil, borovú vodu v lekárňach alebo bor primiešany ku horkej soli. Dať len čistý banán vyluh? Tento rok na mravce nezaberajú ani domčeky a granule spláchne rychlo voda, bol vkuse prší

    Vďaka

    Katkos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *