3. duben 2020

Boj s mrazy snad konečně pominul a pokračuje boj se škůdci. Na paprikách se permanentně vyskytují mšice a taky jahodové listy jsou neustále nepříjemně lepkavé. Není to zatím kalamitní stav, průběžně rostliny ošetřuji, ale banánový výluh už je slabý. Tak jsem do postřikovače namíchala o něco těžší kalibr, do vody jsem přidala olivový olej, který by měl ty potvory udusit, jako účinná složka posloužil alkoholový výluh z cibulových slupek, který navíc dodal rostlinám něco málo rutinu a kvercetinu. Dokonalým smáčedlem se ukázalo být dehtové mýdlo, které spoustu škůdců odpudí jen svým specifickým zápachem.

Ve skleníku se objevili mravenci. Tentokrát to nejsou žádní zrzaví mrňouskové, ale veliké, skoro centimetrové kusy. Pokud by si mravenci udělali sídlo někde v rohu a nekamarádili se s mšicema, pak by mi to nevadilo. Bohužel oni mají v oblibě dokonce mšice kořenové, které dokáží udělat v kořenovém systému rostlin parádní paseku. Rajčata nebo papriky naoko bezdůvodně vadnou a nerostou. Člověk dumá nad příčinou a pokud lze vyloučit medvědku nebo krtka, pak jsme s diagnózou v koncích. A ony to jsou mšice. Já se insekticidům vyhýbám velikým obloukem a zjistila jsem, že tyto mrchy nesnášejí éterické oleje určitých bylin, které kupodivu obsahuje Coca Cola. Ǔžasně ekologické a ničemu neubližující řešení.

5 thoughts on “3. duben 2020”

 1. Já už jsem mohla mít věcí -:) .Semínka aksamitníků nemám, kdo by se s tím zdržoval, každým rokem koupím dvacet rostlinek za pár korun, no letos asi nic.

 2. Jani, kedysi som čítala o nejakom postreku z pomarančových šúp,:
  Pomarančová kôra je smrteľný jed pre niektorých škodcov. A to všetko vďaka obsahu špeciálnej látky – limonen, ktorý porušuje ochranný povlak hmyzu a vedie k ich smrti.

  Ak sú rastliny postihnuté roztočmi, strapkami, voškami, postriekajte výsadbu extraktom z pomarančovej kôry. Šupku z 2-3 pomarančov nakrájame a zalejeme 1 litrom teplej vody. Uložiť na tmavom mieste počas týždňa. Potom pridajte 2 litre vody a 1 polievkovú lyžicu tekutho mydla.

  Na strapky a vošky budete potrebovať 2-3 ošetrenia, roztoče – 5-6 ošetrení s týždenným intervalom medzi sprejmi. Izbové rastliny možno čistiť handričkou namočenou v infúzii.

  Tu je aj niekoľko užitočných receptov na škodcov:

  Na 100 g sušenej kôry sa vleje 1 l vriacej vody a nechá sa stáť 3 až 4 dni na tmavom mieste; postrekať rastliny bez zriedenia infúzie vodou.
  Pomarančová kôra je vynikajúci prírodný repelent, ktorý vám pomôže odradiť škodlivý hmyz. Je obzvlášť účinný v boji proti mravcom. Aby ste to dosiahli, rozdrvte v mixéri tri stredne veľké plody, pridajte jednu šálku vody a nalejte túto kašu na cesty mravcov.

  Ja som to ešte neskúšala, vošky zatiaľ nemám, ale šupy odkladám. Zdá sa mi, že ty si vlani niečo také už skúšala.

  Vlani som mala problémy s molicami, mám zavesené žlté lepové dosky. Už sa nejaké objavili, ale mám to zatiaľ pod kontrolou, zaujímalo by ma, čo zaberá na molice, sú to sviňuchy prelietavé, horšie sa likvidujú ako vošky.

 3. Postřik z pomerančové kůry jsem používala loni a nějak mně to nepřesvědčilo, ale možná jsem neměla tu správnou koncentraci, já vyzkouším postřik z pálivé papriky, ale vyrobím ho větší množství na všechny stromy na zahradě a taky mám ten výluh z jehličí.
  Něco snad zabere, ty mšice jsem včera úspěšně zničila. Molice na rajčatech neznám, jen na brukvovitých a to mám ještě dost času na to, aby mi někde vyrostl pěťour, taky vyseju ten Nestařec.

  1. Postřik z chilli jsem vloni měla na svilušku. Nějakou dobu jsem okurky zachránila, ale pak stejně asi chcíply pro změnu na plíseň. Na cuketách taktéž, tam se pro změnu objevilo padlí. Zbavíš se jednoho problému a okamžitě je prostor pro nový 😉 Na zítra jsem slíbila péči jahodám 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *