16. březen 2020

Včera jsme se vrátili z Tater a já lituji jen toho, že nejsem třeba spisovatel, pak bych tam mohla zůstat mnohem déle, vyhřívat se na sluníčku, dýchat úžasný vzduch a přitom psát knihu. Zatím mi vyšel jen článek o rajčatech v místním zpravodaji, ale nějak se začít musí a jak mi radila moje kamarádka,  píšu do šuplíku.

Moje rajčata vysazená ve skleníku dopadla neslavně a tři ze šesti jsou po smrti. Odneslo to taky několik přísad, ale vše se dá napravit, času je dost. Mráz se ve skleníku pohyboval zvláštním a pro mně nelogickým způsobem. Zmrzly rostliny v místech, která jsem považovala za dokonale izolovaná a třeba ty u naprosto netěsnících dveří jsou v pohodě. Rovněž v sadbovačích některé rostliny přežily a naopak vypadají zoceleně a jiné jsou kaput. Zvláštní.

Semena před výsevem nikdy nenamáčím, ale letos udělám výjimku a namočím je do chitosanu. Najdu dle vzoru Katky, nádobku na přípravu ledu, snad.

Ještě se vrátím k pobytu na Slovensku. Nakupovala jsem něco málo v COOP a v Lidlu. Prodavačky měly roušku a ochranně rukavice, lidé vzorně dodržovali dvoumetrový odstup a nikde žádné fronty. Většina lidí, které jsme potkali na ulici měla rovněž roušku. Zastavili jsme se pro nákup v prvním Kauflandu na naší straně, doma jsme neměli vůbec nic, a já jsem měla chuť se okamžitě otočit a rychle utíkat. Kaufland totálně natřískaný, hlava na hlavě, fronty do půlky obchodu, lidé natěsnaní těsně u sebe a holky u pokladen si o roušce a nějakých rukavicích mohly nechat tak akorát zdát. Jsem ráda, že moje děti utekly z Prahy právě do hor na Slovensko.

6 thoughts on “16. březen 2020”

 1. Jani, ten chitosan máš svoj vyrobený, alebo z lekárne?
  My sme blízo Moravy a s tými rúškami je to rôzne. Ešte v piatok keď bola dcéra v obchode- Lídli nemali rúšky predavačky ani kupujúci okrem nej a ešte 1 susedy, ktorú zobrala na nákup. Včera navečer v Tescu už to bolo úplne iné, všetky predavačky mali rúšky aj rukavice, aj väčšina nakupujúcich bola chránená, dosť rúškami vlastnej výroby. Asi sa tiež dáme na domácu výrobu, dcéra zavrela prevádzku, bude to pre nás veľmi kruté.
  Dnes pri skleníku našťastie len -1 pred východom slnka, námraza na oknách len zo severu, tak som vošla do vnútra, pod fóliou +5 pri 2sviečkach, – asi sa včera pri vetristom počasí skleník tak nevyhria cez deň ako predtým.

 2. Chitosan mám vlastní.
  Dnes u nás nemrzlo. Jsou noci, na které člověk nezapomene, ale proč jsou důvodem u mně právě zmrzlá rajčata?

 3. Těsně vedle rostoucí rajčata : La Donna je na prach a Elf je naprosto OK. Mezi dvěma zmrzlými rajčaty si poklidně vegetuje Mongolský Karlik. Asi záleží, jak je které rajče zrovna ve formě.

 4. Ako ti dopadli ostatné odo mňa Forest Fire , Early Tanana, príp .Maglia Rosa s už nasadenými plodmi?
  Ten chitosan máš z tých „Chorošov“?

 5. Škoda toho Forest Fire, vyzeral u teba v pohode aj s plodmi nebudem môcť porovnať, ja som ten môj neduživý vyhodila ešte pred mesiacom na vyhnalov do skleníka a tam temer zakapal , tak ho tiež zrejme vyhodím. Ale niečo veselšie-pridávam link na moju prvú úrodu:
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10216391327597870&set=pcb.10216391354238536&type=3&__tn__=HH-R&eid=ARD-ntIDdTz4AkFPRp5yX6-2-77ka78IK4K0WhWme77UEfnEGwt9WwU8zym-lXakTq7qMWdPY3E_44EI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *