14. listopad 2019

Moje dvě kamarádky z Ruska už dávno zahájily novou sezónu. Jedna má na okně nádherné rostlinky okurek, které sklízí po celou zimu a druhá květináčky s miniaturním rajčetem Kamenný kvítek, které rovněž plodí celou zimu. Jsou to holky šikovné a mají to dokonale vychytaný. Hodně jim závidím, že dokáží z mikroskopických semínek vypěstovat tak nádherné kytky jako je Eustoma. Mám chuť se o to tentokrát pokusit i já, ale ony mají nádherné a veliké growboxy, já nikoli.

Ve svém sešitě jsem našla u loňského data 15. listopad poznámku, že paprika Fatima má už první dva pravé listy a vysela jsem papriku Prokop. Obě rostliny se letos mimořádně povedly a plodily by ještě stále, pokud bych je nenechala venku zmrznout. Jenže já jsem měla letos tolik paprik, že už jsem ani o žádné plody nestála. Chyba! Prostě nejsem dokonalá.

Dnes ráno byla asi docela kosa, na všem je mírná jinovatka, svítí sluníčko a tak bych se mohla pokusit namíchat nějaký výsevní substrát a nějaké to semínko papriky vysít, už teď mám proti loňsku mírný skluz. Vyseju čerstvá semena sebraná právě z velmi povedeného kozího rohu, ta by měla vyklíčit rychle. Rostlinky paprik rostou pomalu, nevytahují se a na slunečných parapetech  oken se jim docela líbí. Do výsevu rajčat se nijak nepohrnu.

Mám nový kontakt v Rusku, jehož jsem požádala o nákup semen u firmy Partner. Povídal, že ruská rajčata ano, ale že ta albánská a srbská jsou mnohem chutnější a že mi ta semena sežene. Já se radostí snad zblázním!

8 thoughts on “14. listopad 2019”

  1. Jéé, tak na ta rajčata jsem taky hodně zvědavá, co vypěstuješ a jak to vyhodnotíš. Fakt sázíte papriky už teď? To mě úplně šokovalo, ta my až koncem ledan, začátkem února, koncem února pak rajčata a ty mi stejně pak všechna padají z oken 🙁 No a ty papriky? Přijde mi, že za okny tak dlouho taky spíš jen živoří. Ty je sadíš asi už i do velkých nádob, ne jen ve výsadbových kelímkách, jak máme my….chápu-li to dobře?

  2. U nás doma bývá docela chladno a tak dlouho trvá, něž paprika vyklíčí a následně pak pomalu roste. Vysévám do běžných kelímků od jogurtu, ale okamžitě po prokořenění substrátu přesadím. Rostliny si stačí vytvořit bohatý kořenový systém. Na okně mívám na závěr i 10l nádoby. Díky skleníku ale mohou ven mnohem dříve než v době, kdy jsem skleník neměla. Dokážu v něm i lehce přitopit. Měla jsem letos zralé papriky už hodně brzy. Samozřejmě, že takových rostlin mám jen pár. Pro velký úspěch letos přidám.

  3. U nás papriky veľmi nekonzumujeme, ale rajčiny by som mohla stále- mám už vzídených 17 druhov skorých odrôd- Urakskiy ranyi, Window Dwarf, Forest Fire, Mongolskyi Karlik, Maglia Rosa, Pink Passion, Stupické skoré poľné, Early Tanana, Sarayev Samb., Sophie´s Choice, Siletz, Sleeping Lady dwarf, Cyril’s Choice, Štart F1, ďalej Sant Orange F1, Tutti frutti F1, Gardenberry F1, uvidím, ako sa s tým popasujem . Tvoje kamarátky z Ruska ako hodnotia ten Kamenný kvítek, príp. ďalšie odrody? Poznajú a majú skúsenosti s niektorými čo som vysiala ja?

  4. Obě dvě děvčata jsou pevně svázaná s firmou Partner a pěstují výhradně jejich odrůdy, dělají jim slušnou reklamu na svých youtube kanálech. Kamenný kvítek je nízká determinantní cherry odrůda speciálně vyšlechtěná pro pokojové pěstování o výšce 30-35 cm . Hezky roste a plodí venku v nádobách a prý rovněž na záhonu, ale to je asi zbytečné. Firma Partner letos nově zařadila do sortimentu Mongolskyi Karlik.

    Jinak obdivuji tvoji chuť a elán pouštět se do tak brzkého výsevu rajčat, já toho nejsem schopná, neměla bych ani dostatek času ani prostoru.

  5. Ty vol…! Já jeden den nic nenapíšu a už jsou tady stížnosti. Včera jsem byla hodně vytočená a toho, co bych napsala, bych mohla někdy litovat. Taky jsem se léčila z mírné kocoviny, trochu jsme to přehnali s oslavou postupu našich fotbalistů na ME, moc jsem si to užila. A právě v tuto hodně ranní chvíli, kdy vy dlíte ještě všichni v teplých postýlkách, já se chystám do práce vstříc koupěchtivému davu.

    1. Pardon, pardon, ale uznej, že kdo by sem měl psát, když ne ty?! 😉 🙂 Fotbal byl paráda, taky jsme si to užili 🙂 V zahradě je už mrtvo, minimálně v té naší 🙂 Jediná má akce bylo navezení slámy do boudy. Kvůli kocouru Leonovi, protože ji už pár let okupuje. Dneska prská, takže koukám, jak se tam spokojeně vyvaluje i Worick. No vidíš prská, tak můžeš v klidu vydělávat na nová semínka a cizokrajné rostlinstvo 😉 Tak ať ti to uběhne rychle a v klidu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *