18. říjen 2019

Pokud já si něco vymyslím a rozhodnu se pro to, tak to chci okamžitě a ihned. Takže jsem si objednala zeolit a tím jsem zkompletovala vše potřebné k přípravě záhonků. Pro začátek jsem si vybrala prostor, který letos ležel ladem a loni jsem z něj pracně vyhostila porost žlutých malin. Záhon vůbec není na ideálním místě zahrady, ale já už nemám moc na výběr, je stíněn spoustou stromů, když to vezmu od východu tak je to ořech, vysoká túje, smutná vrba, jedle, modřín, topol a olše. Ze západu je ohraničen plotem a za ním je džungle lemující břeh řeky. Plevele jsem vytrhala troje kolečka, ale půda se mi moc líbí, loni jsem na toto místo vysypala spoustu zbylého ovčího hnoje, nikdo tam nešlapal a vláhu držel kompaktní porost. Mám v plánu zde vysadit ruská vajíčková rajčata, která bývají velmi vysoká a dostatek světla si musí najít. S výsadbou rozhodně nebudu spěchat, počkám, až bude jarní sluníčko dostatečně vysoko a malé rostlinky zakryji netkanou textilií, vhodné oblouky mám. Na sklizeň rajčat pro sušení je času dost. Nechť ruské odrůdy prokáží svoji schopnost vyrovnat se i s docela nepříznivými podmínkami , jsou pro to šlechtěny.

Měla jsem chuť na červenou řepu a tak jsem si vymyslela salát. U nás v krámě si lidé hodně kupují Vita salát pod dojmem, že dělají významnou věc pro svoje zdraví. Mám podezření, že jde jen o nastrouhané zelí a mrkev s nějakou majonézou, kapkou jogurtu a spoustou éček. Cena tomu odpovídá, je hodně levný. Já jsem použila suroviny barevně sladěné – červenou řepu, červené zelí, jablko Spartan, vlašské ořechy a řecký jogurt. Pro trochu slanosti jsem tam strouhla mírně balkánského sýra, pro dobrou rozpustnost barviv olivový olej a pak kapku javorového sirupu. Bylo to delikatesní! Červené barvě jsem zůstala věrná i při přípravě oběda a moc jsem si pošmákla na žitných těstovinách s dušeným červeným zelím. Dokonalé!

Na závěr dne plánuji něco málo červeného vína. Že bych si udělala svařák ?

2 thoughts on “18. říjen 2019”

  1. Vyhrabala jsem v domku ještě dva pytlíky pussy cat 😉 Takže jeden vysypu pod jahody. Což bude, jak když flusne. Jani, kolik vlastně plánuješ dát toho zeolitu na metr? Jeden si ještě nechávám, když něco sadím do kvetináčů, tak ho tam taky míchám.

  2. Já nevím, prostě přiměřeně, nachystala jsem zhruba 4m2 záhonu a použila jsem snad dvě kila, takže mi vychází půl kila na m2, ale přišlo mi to málo. Rozhodně přidat se dá vždycky. Nasypu na všechny záhony nejdříve menší množství a pak budu postupně doplňovat, až minu všech 30kg.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *