17. září 2019

Vaška by zajímaly nějaké informace o mém stromku Asimina triloba. Nebudu mu o tom psát do mailu nebo soukromou zprávu, třeba si to se zájmem přečte ještě někdo jiný.

Rostlinu jsem koupila před deseti lety v zahradnictví Kruh jen tak z pouhé zvědavosti a nečinilo mi kupodivu problém, zaplatit spoustu peněz za něco, co ještě nikdo neznal. Investice se časem ukázala jako skvělá volba a já každým rokem znovu a znovu žasnu, jak je tento stromek krásný, naprosto bezúdržbový, prostý jakýchkoli chorob a nenapadán žádnými škůdci. Není potřeba žádného tvarování, rostlina si poradí sama. Asimina ukázala první květy už třetím rokem, ale neměla ještě sílu vytvořit plody. Ani čtvrtým rokem – pokud si to správně pamatuji – tak plody nebyly žádné. Měla jsem dojem, že to je nedostatkem vhodných opylovačů a běhala jsem pořád se štětečkem, ale marné bylo moje snažení.

Pátý rok byl konečně úspěšný i bez mého štětečku a Asimina měla prvních 18 krásných plodů. Zjistila jsem, že hlavními opylovači jsou kupodivu mravenci, a jak je na zahradě bytostně nesnáším, tak pod stromek jsem nasypala spoustu šišek, prý se to mravencům líbí.

V současné době je stromek vysoký zhruba 2,5m, vypadá dokonale a je mimořádně obsypán úrodou, měla jsem v úmyslu plody spočítat, ale je jich příliš mnoho, větvičky visí až úplně k zemi. Plody jsou vynikající a já jsem nikdy nejedla lahodnější ovoce. Každým rokem v době zrání k nám přichází spousta návštěv. Lidé, kteří si zakoupili drahou rostlinu a chtějí vědět, jestli neudělali chybu. Rozhodně nebudou litovat a většina po ochutnání ovoce sdílí moje nadšení.

Pokud by se někomu chtělo vážit cestu až do Velké nad Veličkou, je srdečně zván, plodů k ochutnávání bude hromada.

4 thoughts on “17. září 2019”

  1. Já ho viděla. On už to není stromek, ale spíš takový obr keř 😉 Jana ho má v atriu domu, takže je hezky chráněný. Můj pokus o pěstování skončil smrtí asiminy 🙁 Také z Kruhu. Jenže to byl ten velmi suchý rok, i když jsem ho občas zalila, na pořádné zakořenění to asi nestačilo. Trochu jsem ho i přikryla chvojím, ale na jaře už neopučel.

  2. Gratuluji Vaškovi, který se na základě mého článku rozhodl Asiminu koupit a to u pana Podlouckého z Hranic. Byla mu doporučena odrůda Prima a cena byla 550 korun a to je super.
    Přeji hodně pěstitelských úspěchů !

    Vypadá to, že příjmení Podloucký je zárukou úspěchu při pěstování těchto exotických rostlin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *