30. červen 2019

Naše zahradní jezírko už nějakou dobu nefunguje jako okrasa zahrady, folie je někde děravá a voda vždy po doplnění poklesne zhruba o 30cm. Nikdo ho nečistí a dno je plné tlejícího listí a jehličí. V těchto vedrech voda zrovna nevoní. Nedávno do ní vlezl konvalinčin luxusní bílý huňatý pes a určitě dlouho voněl po močůvce  a bílá barva se mu asi vracela docela pomalu. Ovšem žáby na svůj domov nedají dopustit a občas lze zahlédnout i mladé užovky. Lekníny si v té hodně výživné polévce doslova lebedí a ta je taky bezkonkurenční jako hnojivá zálivka pro všechno moje rostlinstvo. Včera manžel vodu doplnil a na chvíli, než opět zmizí, vypadá vše dokonce hezky.

Každý den chodím okukovat vodní melounky, jestli se mi podařilo opylování a mám radost, že jsem docela úspěšná a moje vysněné podloubí s visícími melouny už není takové sci-fi.

Patřím k lidem, kteří mají šílené závratě už na první příčce žebříku a přesto jsem si naordinovala výškové práce. Vymyslela jsem si skoro 3m vysokou konstrukci na uvazování rajčat. S konstrukcí mi manžel pomohl, ale rostliny už jsem si musela uvázat sama. Ty naprosto nestabilní, kymácející se a vrzající schůdky, které zarputile usilovaly o můj holý život už nechci dlouho vidět. Splnila jsem obrovského bobříka odvahy a nebýt zrovna alkohol free, tak bych si dala velikého panáka. Takovou výšku úvazu potřebuji proto, že zrovna tato partička rajčat je venku vysazená už od 1. dubna a počasí se na nich vyřádilo. Jak už jsem psala, rajčatům zakrnělo několik prvních květenství, takže první plody se objevují až ve výšce kolem 80cm a rostliny makají na tom, aby všechno dohnaly a tak jsem jim k tomu poskytla prostor. Jednou z těchto rostlin je kupříkladu odrůda Gostinec, což je biftek s plody, které mají ve finále zelenou barvu.

5 thoughts on “30. červen 2019”

 1. Jani,
  aj mne by sa zišiel niekto, kto by mi „spíchnul“ takú super konštrukciu, ani šplhanie po rebríku by mi tak nevadilo, niektoré rajčiny sú už pomaly 2 metre vysoké a neviem, ako bifteky udržia v tej výške plody. Chýba mi na záhrade chlapská ruka. Ale aj tie neskôr vysadené riadne ženú, nemám dosť dutých tyčí do ktorých by som následne mohla nasunúť špirály.Už som použila aj staré trubky z rozvodov k radátorom a stále je to málo. Prajem peknú nedeľu.

  1. Ty konstrukce si musím vyrábět samozřejmě sama, ale nedokážu pak takové monstrum sama zatlouct do země, v tom tkví manželova pomoc. Naštěstí mám k dispozici spoustu dřevěných trojhránků, které ovšem výškou nestačí, tak je musím nastavit. Práce je to sice šílená, ale jinak bych ta rajčata nezajistila. Na příští sezónu už mám spoustu nápadů, které si pečlivě zapisuji do sešitu, už nyní dokonce přemýšlím, jaké odrůdy budu pěstovat a kam je umístím. Neděle bude posledním klidným dnem, večer dorazí dcera s vnukem, který si přibalil kamaráda a příští týden se do kolektivu přidají neteř a její kamarádka, následně si asi objednám lázně.
   Měj se fajn!

   1. Evi, já chlapa mám, ale je to netechnický typ, takže většina těhle věcí je na mě. A když s tím pak jak Jana potřebuju nějak pomoct, první si vyslechnu přednášku o tom, že vymýšlím kraviny a on to pak po mě bude muset uklízet a bla, bla:)) No nakonec to udělá, ale těch řečí kolem:))

   2. A to som ti chcela napísať, v pondelok 8.júla okolo 6.38 ráno príde Vladimír na návštevu, už mi to dnes potvrdil, či by si sa aj ty nezastavila pokecať o rajčinách. Z fotiek, čo som ti poslala nešlo nič použiť? Príjemný zvyšok pohodového víkendu.

    1. Fotky použiju, musím šetřit materiálem, příštích 14 dní nic moc nevymyslím. To setkání s Vladimírem mě moc mrzí, pokusím se něco vykoumat, jenže to už budu na děti sama, dcera se vrací do Prahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.