23. červen 2019

Je sucho! Snažila jsem se vykopat jednu rostlinu konopí ze záhonu, abych ji přemístila do skleníku a věnovala sviluškám, a do hloubky 30cm je totálně suchá půda. Včera jsem po cestě do práce pochopila, proč tomu tak je. U nás sucho a slunečno, těsně za cedulí Velká nad Veličkou už pršelo a v Louce byla taková průtrž, že mi to nebraly stěrače a někteří řidiči raději zastavili a čekali, až déšť ustane nebo alespoň zmírní. V Blatnici, kde máme vinohrad už ani kapka. Ve Starém Městě déšť a slušná bouřka. Ráno jsem po kontrole zásobníků vody zjistila, že nepřibyl ani mm. Nebudu se rozčilovat.

Dnes začaly kvést vodní melounky na konstrukci a ukázaly se oba druhy květů a tak jsem se pokusila o opylování, pokud mi to snad nevyjde, tak to nechám na včelách, potuluje se jich kolem dostatek. Ve skleníku mám dva kousky cukrového melounu ze semínek chorvatského plodu a jedna  rostlina žene do výšky a tvorbu plodů považuje za zbytečnost a na druhé je spousta melounků, které vypadají, že už nezežloutnou a neopadnou. Držím klukům chorvatským palce.

Součástí skleníkového kolektivu je i jedna výstavní rostlina chilli, která začíná dozrávat a vypadá velmi dekorativně.  Já se od ní držím dál, pálivé vůbec nemusím.

Jediným fíkovníkovým průkopníkem je ve skleníku Brown Turkey. Roste sice v nádobě, ale vyhloubila jsem jámu, do ní nasypala kompost a postavila tam květináč s rostlinou. Ať si fíkovník otvory v nádobě pustí kořeny. Myslím, že pochopil můj úmysl dokonale a nasadil spoustu plodů.

Slušně se chová i moje jediná roubovaná minisalátovka, okurky mají příjemnou chuť a já je průběžně ujídám.

6 thoughts on “23. červen 2019”

 1. Hned bych s Vámi měnil. Já kopnu do země a je tam mokro. Pokud potřebuji něco vysadit, tak hlínu v díře nemohu urýpnout. Pokud je slunečno a větrno, tak obeschne jen povrch, ale v deseti centimetrech je již stabilně vlhko, což je „živnou půdou“ hlavně pro plevele. Od včerejška zase prší, kolik toho spadlo uvidím až na zahradě po nahlédnutí do měřáku.
  Ještě k jinému článku. Rajčata jsem letos přesunul do vyvýšených záhonů a ušetří to hodně práce se zaléváním. V nádobá to rychle vysychá, ale ty tři rostliny rajčat stačím uhlídat. Vyvýšené záhony mám osazeny 5-6ti rajčaty a vždy k nim jen chrstnu kýbl odstáté vody (do jednoho záhonu), na povrch jsem ještě namulčoval slámu.

  1. Já mám taky většinu rajčat ve vyvýšených záhonech a jsou vysoko namulčovaná posečenou trávou, tyhle rostliny vydrží bez vody hodně dlouho. Jenže já jsem si vymyslela pěstovat stáleplodící jahodníky v nádobách a to je pak problém, ještě jsem je umístila naprosto nevhodně na žebřík pod střechu a věčně trpí suchem. Všechny papriky mám v květináčích a ty na mě vrhají hodně zlé pohledy, jenže já na ně prostě nemám místo. Ještě lilky a spousta pepina a to je pak konví nepočítaně, taky už mám docela slušné bicepsy. Dnes opět tři okamžitě odpařené kapky a zase azuro a sauna.

   1. Na zahradě přestalo pršet asi tak v deset, pak jsem z toho dusna byl mokrý více než z deště, musel jsem začít likvidovat první révu, protože plíseň napadla již i střapečky. Teď už zase lije, měřák ukázal na zahradě 17 mm za včerejšek.

 2. Jo, jo, sem to hodila ještě k předešlému a koukám, že už jsi pochopila ten včerejšek. Já jsem z tohoto stavu zralá na Chocholouška…

 3. Aj teraz už 2 hodiny slušne prší. Fakt si ten dážď vždy vyberie folklórne slávnosti. A to ich zámerne posunuli o týždeň neskôr, ako vlani. Dnes sme plánovali doobeda ísť na FS do Trnovcov, ale som radšej že prší a tak miesto toho prečerpávam vodu Som zvedavá ako je to s hlavným programom a tou masou ľudí, ktorá tam doobeda smerovala. Súbory sme stihli vidieť včera ešte pred dažďom doobeda v sprievode mestom a Jarmok ráno na prechádzke s chalanmi v kľude a bez preplneného námestia. Pre mňa je teraz podstatné a teším sa , že týždeň nemusím vonku zalievať. Ráno som dosádzala medzi rajčiny bazalku.

 4. Já jsem právě přijela z odpolední, je 21.58 a všechny nádoby na dvoře, pokud trochu vidím, jsou plné, takže slušně zapršelo i u nás, tentokrát bylo na suchu Staré Město. Manžel měl v plánu jít stříkat vinohrad a loudil nějaký bio recept, ale asi to kvůli dešti vzdal (už spí, což nechápu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *