22. květen 2019

Nevím úplně přesně, kolik bylo biblických morových ran – tuším deset- a měly dalekosáhlé důsledky pro dějiny lidstva. Mých drobných soukromých pět „morových“ ran může mít důsledky pro moji úrodu. Mokro, zima, slimáci, mravenci a mšice jsou věci, které mě teď vytáčí nejvíce. Snažila jsem se včera vysadit na venkovní záhony nějaká rajčata, která už v květináčích vypadala zbědovaně a musela jsem nejdříve vykopat jámu a do ní nasypat prosátý kompost, protože vysazovat ty chudinky přímo nešlo, utopila bych je v bahně. Kompost byl taky hodně mokrý, ale dalo se sním domluvit. Pracovalo se mi obtížně, bahno se lepilo na rýč a já byla špinavá až za ušima. Nad svých osm TOP cherry odrůd jsem vztyčila neumělou dřevěnou konstrukci a zakryla polykarbonátem. Musí ovšem pršet ideálně svisle, pokud fučí, tak je moje snažení stejně na prd.

Na záhonech už dozrávající jahody začínají plesnivět, ještě, že mám ty kyblíkové a některé jsou výstavní a chutnají skvěle, nejsou ředěné vodou.

Rostlinkám ve skleníku je dobře, papriky mají obrovskou násadu plodů a hezky vypadají i okurky, povedená je roubovaná rostlinka z Polska, která ukazuje sympatické mini salátovky.

Odpoledne jsem ze sebe smyla nánosy bahna a vyrazila na návštěvu ke Konvalince. Na jejích obrovských latifundiích všechno krásně kvete a já husa si nevzala fotící mobil. Příště. Dostala jsem dobré kafe a vyfasovala plnou igelitku rostlinek, kdypak já je zasadím, když nepřetržitě leje?

4 thoughts on “22. květen 2019”

 1. Jani, ako sa darí rajčinám v textilných kvetináčoch? Tak som uvažovala, že ak by si objednávala ešte nejaké, pridala by som sa. Na obr. na okne to je tá štepená uhorka z Poľska? Vyzerá dobre. Mne od chladu v skleníku (7. a 8. mája ) uhynuli 2 korene uhoriek tak som minulý týždeň ešte vysievala.

  1. Ahoj Evi!
   V textilních květináčích mám hlavně papriky a ty vypadají báječně, krásné vysoké rostliny se spoustou plodů. Rajče jsem tak zatím vysadila jen jedno, vlastně dvě – dvojici Kumata – a vypadá spokojeně.
   Jsem moc zvědavá na množství plodů. Na hodnocení je ještě brzy, Kumato mám venku a v tomto zasr… počasí nic neroste. Rozhodně tak ještě chci zasadit nějaké cherry, ale místo kompostu mám bahno. Na Veličce byl včera vyhlášen třetí povodňový stupeň a to už dlouho nepamatuji. Řeka hučí jako Niagara. Okurky mám letos nádherné a ta „Polka“ se mi moc líbí, příští rok na jaře tam pojedu znova a koupím jich více, jsem zvědavá na to roubované rajče.
   Měj se fajn a pozdravuj chalany!

 2. Čau Jani, nejste vytopení? My skoro z jezera, ale dobrý. Velička hrozivá, s takovým respektem jsem kolem ní už dlouho nešla. Jednou za 10let;) Do zahrádky nevím, kdy vlezem;)

  1. Ahoj,
   včera jsem jela z odpolední a ve Staráku teplo a sucho, byla jsem v klidu. Přijíždím k Velké a všude čerstvé kaluže a šíleně mokro. Koukala jsem z mostu a řeka zblázněná a hodně rychlá, všechna voda bleskově odteče a vylije se až někde u Hodonína. Ale zahrada jedno velké hnusné bahno. Bojím se o rajčata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *