27. duben 2019

Na okraji lesa jsem narazila na jahodníkovou plantáž, kam jsem dohlédla byly samé lesní jahodníky. Neodolala jsem a několik kousků jsem si vyrýpla a byla jsem překvapená, jak naprosto lehounce to šlo. Rostlinky vegetovaly jen v bukovém listí, kde nebyla skoro žádná zemina. Vzala jsem jim sebou nějaké to bukové listí, aby se cítily jako doma a vysadila do bedničky. V tom našem lesoparku je spousta vhodných míst, kam je natrvalo umístím. Jeden lesní jahodník mám už od jara v kyblíku a vede si skvěle, nijak nedostatkem lesa netrpí.

Přistihla jsem souseda, jak seče trávu a požádala jsem ho, jestli by mi ji nehodil přes plot. Sláva! Bude se mulčovat. Sousedka má naprosto dokonale vypleté záhonky , stéblo posečené trávy by jí je totálně znesvětilo a na moje počínání hledí s nedůvěrou a opovržením. Jenže já jsem si jistá, že ty její jahody těm mým tu báječnou peřinku závidí. Půda je ochráněná před vysušováním, plevelům se tam nedaří , mulč slouží zároveň jako zdroj látek potřebných pro růst a případné zralé plody budou čisté.

Můj nejnovější banánový fermentovaný čaj se povedl a krásně voní. Když koukám na rostlinstvo, jak na sklenici hladově hledí, jdu okamžitě založit nový.

Španělští dobyvatelé dovezli jako kořist z Jižní Ameriky taky rajčata, prý se jim líbily jejich květy. Nejdříve jsem si myslela, že jsou divní, vždyť na rajčeti jsou nejkrásnější a nejzajímavější plody, ale právě dnes jsem si všimla, že měli pravdu, rajčata mají opravdu krásné květy. Tyto patří determinantní odrůdě Favourite Holiday.

5 thoughts on “27. duben 2019”

 1. Jani ja mám všade po záhrade malé „lesné jahody“, veľa odnožujú a dokonca opakujú kvitnutie na jeseň majú tiež sem- tam nejakú voňavú jahôdku. Nie sú to ale mesačné Rujany, ani jahody z lesa, neviem, čo je to za druh, mám ich od známej asi 10 rokov a už som ich kadekomu porozdávala, darí sa im aj v polotieni pod stromami, treba si ale ustrážiť, aby nezarástli celú záhradu. Môžem poskytnúť.

  1. Evi budu ráda, až se u tebe někdy objevím, tak mi to prosím připomeň, jak sama víš, na lesní jahody, kterým stačí polostín, mám místa dost.

  2. Asi to bude něco podobného jako jsem měl loni „žluté čudo“, jediné co mi vyklíčilo a rostli jako plevel, někde jsem četl, že pocházejí z Anglie a používají se prý jako zatravnění parků apod. Chuť dobrá, ale musela úplně dozrát co znamenalo změknout až se rozmáčkla v ruce takže k ničemu. Fakt plevel.
   Uda

   1. V době, kdy jsem pracovala pro e-shop jednoho zahradnictví, byl docela velký zájem o měsíční jahody se žlutým plodem. V objednávkách je měl skoro každý, ale mě nijak nezaujaly. Jahody mám nejraději červené, ale možná jsem mohla nějaký ten keřík vyzkoušet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *