28. duben 2019

Zásoba mých textilních květináčů se zmenšuje, včera jsem do jednoho z nich zasadila papriku Granova – na obrázku prostřední. Na nějaké zásadní hodnocení je ještě příliš brzy, ale papriky Ornela a Palermo, které takto rostou již delší dobu, vypadají spokojeně. Paprika prý potřebuje hluboký květináč a tento požadavek je v tomto případě splněn. Ovšem ze všech rostlin v nádobách je zatím absolutním vítězem paprika Palermo sice v menším, ale zato samozavlažovacím květináči. Jenže veliké samozavlažovací truhlíky jsou pekelně drahé a zrovna ten, který se mi moc líbí stojí tisícovku a je pro dvě rostliny.

Konečně jsem velmi spokojená, i u nás se včera seklo a tak je dostatek trávy na mulčování. Pokud je kolem mých rostlin dostatek dřeva, kamení a posečené trávy, pak zářím spokojeností a rostlinstvo taky.

Determinantní rajčata, kterým jsem letos dala prostor, se mají k světu a jsou mi sympatická malým vzrůstem a velkou násadou plodů. Stačí jim ke štěstí květináč a nějaké ty dobrůtky ke zdárnému růstu a jsou spokojená. Nemusím pořád řešit, jak je uvázat, aby je nezlomil vítr.  Snad brzy nějaké plody dozrají, abych mohla posoudit jejich chuť. Malinové jablíčko je rajče koktejlové a taková velikost plodů mi na tuto velikost rostliny sedí.

 

 

5 thoughts on “28. duben 2019”

 1. Jani, počula si už o tomto substráte od Forestiny?
  Revitalizační organický substrát 50 l. Vyvinuto ve spolupráci s Mendelovou univerzitou po dlouhodobém výzkumu. Revitalizační organický substrát je vyroben ze směsi vrchovištních rašelin různého stupně rozložení, z oplodí kokosových ořechů, kůrového kompostu, minerálního vícesložkového hnojiva s dlouhodobým uvolňováním dusíku, vododržných minerálů a rašelinového extraktu s přídavkem mořské řasy a jemně mletého dolomitického vápence.
  Včera som pozerala v TV Hobby našej doby a bol vychválený, najmä pre terajšie suché letá.

  1. O takovém substrátu jsem neslyšela a klidně bych ho vyzkoušela. Jen začínám mít trochu problém s používáním rašeliny, její zdroje nejsou nevyčerpatelné a spousta lidí už ji z těchto důvodů nekupuje. Letos jsem hodně používala substrát Compo Sana bez přídavku rašeliny a rostliny jsou velmi spokojené. Začnu se více zaměřovat na substráty s lanolinem a kokosem. Taky už nechci nic s přidaným minerálním hnojivem, uživím svoje rostliny svými přípravky. Ale dík za info!

 2. Vyrábím si pro fíkovníky samozavlažovací květináče obdobné konstrukce jako Bill Muzychko (viz odkaz, zhruba uprostřed stránky). U mě jde o 20l nádoby. Pokud mám nádobu, tak cena ostatního materiálu je do stovky. Po 2 sezónách jsem zatím neměl žádný problém a letos jsem vyrobil 8 dalších.
  http://figs4fun.com/bills_figs.html

  1. Taky zrovna uvažuji o něčem podobném, nádob mám dostatek. Hodně mě totiž rozčiluje shánění vhodných podmisek, aby mi drahocená zálivka okamžitě nezačala vytékat ven. Takže dík za inspiraci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *