První letošní postřik

Přestaly se mi líbit listy rajčat na dvorním záhonku. Jsou podivně pokroucené, visí během dne nešťastně dolů a rostliny vůbec nevypadají spokojeně. To se mi ještě nikdy na tomto místě nestalo. Péči mají předpisovou. Tytéž odrůdy v plachťáku mají listy výstavní a září spokojeností.

Takže vše připisuji stresu. Nejprve rostliny zažívaly velmi chladná rána, pak obrovské přívaly vody a nyní až nezdravě intenzívní a vše spalující slunce. Ještě nikdy jsem neměla na rostlinách tolik popálených listů a to jsou od mládí na slunce zvyklá.

Situaci jsem vyhodnotila a použila jsem monovápník a jako pamlsek mořské řasy Algahumin, což se nádherně doplňuje. Vápník posílí buněčné stěny v listech a řasy dodají výživu. Tento vápník od firmy Canna je v chelátové formě a tedy pro rajčata okamžitě využitelný. Nešla jsem do zálivky ke kořenům, chci výsledky ihned.

Většina odrůd na dvoře bude mít icicle plody a ty bývají náchylné na nekrózu květního konce, postřik lehce vstřebatelným vápníkem slouží jako dokonalá prevence. Akci jsem provedla brzy ráno, kdy jsou listové plošky otevřené a krásně vše nasají.

4 thoughts on “První letošní postřik”

  1. Zaujala mě Vaše zmínka o vápníku v chelátové formě v hnojivu Canna. U žádného prodejce jsem ale nenalezla údaje o složení, ani žádnou zmínku o chelátech. Překvapilo mě, že jsem našla tři verze popisu obsahu vápníku na lahvi ( 12% CaO, 12% Ca, 15% Ca). Jak jste zjistila, že je v hnojivu vápník v této formě?

  2. Omlouvám se všem svým případným čtenářům za dezinformaci, že prvek vápník je v produktu firmy Canna v chelátovém stavu. Jak zjistila paní Helena, není tomu tak. Informace o chelátech na lahvi byla obecná.
    Nicméně láhev si ponechám a vápník budu používat i nadále. Rostliny zaregovaly pozitivně a uvidíme, jak se poperou s černáním květního konce. Do chelátové formy si tento prvek dokážu jako správný chemik převést sama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *