Paprika v pyramidě.

V Eazy Plug pyramidách mi rostou prozatím jen dvě rostliny. Rajče odrůdy dwarf a paprika Violet Sparkle. Uplynul už nějaký čas a já se pokusím o první hodnocení.

Semínko papriky Fialová jiskra jsem vysela, abych dodržela všechny tři stupně, do Eazy Plug výsevní kostičky. Rostlinka vykoukla na světlo, začala tvořit kořínky a já jsem ji vložila do výsadbové kostky, což je stupeň číslo dvě. Ve chvíli, kdy jsem zaznamenala první náznaky špiček kořínků, tak jsem kostku postavila na pyramidu a třetím stupněm tak uzavřela kruh.

Pyramidu velmi pečlivě zalévám, ale snažím se zbytečně nepřelévat a zabránit tak tvorbě zelených řas na povrchu. Každá druhá zálivka obsahuje nějaké živiny. Základem je hydroponické hnojivo pro růst paprik, které mi do včil zbytečně stálo nevyužité v komoře. Občas zálivku obohatím o výluh ze skořápek ořechů, z cibule nebo vývarem ze zeleniny. Včera venku pršelo a tak jsem rostlinku na chvíli postavila na déšť. Je poměrně teplo.

Paprika v růstu předstihla všechny svoje kolegyně vyseté ve stejnou dobu a pěstované klasicky v kelímku. Je nádherně olistěná, listy mají krásnou svěží barvu a tlustý je stonek, který se překvapivě rozdvojil ještě dříve, než došlo k nasazení korunního kvítku. Má tedy dva rovnocenné výhony a dva korunní kvítky, které jsem odstranila.

Rostlinka roste od semínka bez jakéhokoli zásahu do růstu, bez přesazování a případného poškození kořenů, na které jsou papriky choulostivé. Je to pro ni finální stanoviště už od samotného počátku, proto vypadá tak hezky. Nikdy nebyla přisvětlována! Pyramida má širokou základnu a zabrala by pod zářivkou veškerý prostor.  Mám tyto pyramidy ještě dvě obě věnuji paprikám, jednu vyfasuje rozhodně Pippin.

4 thoughts on “Paprika v pyramidě.”

 1. Dobrý den,
  používáte ty kokosové bloky pro přesazování rostlin? tedy mícháte si zeminu sama? kde nakupujete?
  Co všechno smícháte dohromady?
  mám moc otázek, ale zajímá mně to.
  děkuji

 2. Dobrý den,
  substrát si míchám sama. V tuto dobu, když nemám k dispozici náš kompost, tak si koupím pytel zeminy. Nově jsem koupila v Makru značku Terrasan. Kokosové kostky kupuji běžne na e-shopu hottchilli.cz. Nedávno jsem kupovala použité květináče na levné přepravky s.r.o. a mají tam kokosové bloky v akci.
  Míchám koupenou zeminu : kokos : vermikulit zhruba v poměru 1:1:1. Pokud mám, přídám říční písek. Dnes jsem přidala drcené vaječné skořápky a rozemletou sušenou kůru z vlastních mandarinek. Pokud není v kokosu přítomna trichoderma, tak přidám ztrouchnivělé dřevo nebo kousky kůry ze stromů.
  Kvůli vápniku dodám zrnka mramoru.

 3. Dobrý den, jestli tomu dobře rozumím, tak jste papriku pěstovala v pyramidě po celou dobu jejího života? Chtěla bych to letos zkusit, ale zatím si to moc nedovedu představit. Nemáte víc fotografií? Děkuji, IM

 4. No já jsem tu pyramidu pak vložila do hranatého květináče a zasypala zeminou. Ona se mi totiž na povrchu začala pokrývat zelenou řasou a to se mi nelíbilo. Rostlina ovšem plodila fantasticky. Použitá pyramida i s kouskem stonku se mi teď válí ve skleníku. Vůbec nezměnila tvar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *