Indigo výsev

 

 

Včerejší datum bylo z astrologického hlediska vhodné pro výsev rajčat a především paprik. Vůbec jsem neměla v plánu tuto možnost využít. Kapacita parapetů jižních oken už je naplněná a venkovní teploty ještě neumožňují přesunout sazenice do skleníku. Chystala jsem výsevy až na 24. únor, což je termín absolutně ideální. Jenže při pohledu na tu spoustu odrůd, které chci vysévat a na záznamy o objednávkách sazenic, jsem musela plány změnit.

Rozhodla jsem se tedy vysít své letošní indigo novinky. Mám letos ve všem vzorný pořádek, odrůdy jsem volila přísně tématicky a tak mám vždy přesně deset nových rajčat z dané skupiny. Indigo odrůdy budu pěstovat na dvoře, kde je velmi teplo a slunečno. Krásně tak zvládnou dozrát a nádherně se vybarvit. Taky látky zodpovědné za chuť se mohou plně realizovat. Sazenice nikdy nevysazuji přímo do země, ale dopřeju jim vyhřátou zeminu v ohrádce z černé nopové folie. Nemají tak stress ze studené jarní země.

Výsev pouhých deseti odrůd naráz mi plně vyhovuje. Volila jsem tentokrát výsev kolektivní do misky s kokosovým substrátem. Doufám, že se semínka navzájem domluví, vyklíčí všechna v přibližně stejnou dobu a budu je moci společně přepikýrovat.

Jako drobnou ochutnávku jsem představila tři z mých naprosto dechberoucích novinek.

5 thoughts on “Indigo výsev”

 1. Jsem již 2 roky pravidelný čtenář Tvých (jestli si tedy tady všichni tykáme) opravdu úžasných stránek a Tvé rady nejen beru na vědomí a řídím se jimi, ale i šířím jako osvětu mezi známými. Také už několik let seji a sázím podle Luny a docela se daří, ale ony se ty informace někdy liší a je jich hodně. Zatím jsem žila v tom, že pro rajčata je vhodný den plodu v dorůstajícím i v ubývajícím měsíci, ale pro papriky a okurky jen v dorůstajícím. A také, že se nemá sít a sázet 7 dní po Novu a 7 dní před Novem, jen ve dnech mezi tím kromě úplňku. Takže to letos nevychází ideálně. Takový den byl jen 4.a 6. února, 14.a 15.2. měsíc couval a 23.2. to bude dost brzo po Novu. A další vyhovující den plodu až 4.a 5. března. Líbí se mi lunární kalendář: https://cz.rhythmofnature.net/zahradnicky-kalendar-unor-2023
  Mohla bych poprosit o nějaké krátké shrnutí zásad pěstování podle Luny, kterými se řídíš Ty?
  Moc zdravím a přeji úspěchy v pěstování. Blanka

 2. Já se řídím podle ukrajinské agroastroložky Raisy Gorjačenko. Já hvězdám vůbec nerozumím a ona to všechno dokáže krásně vysvětlit. V Kyjevě je jen o hodinu více, takže časově to sedí.
  Jen u toho 14. února jsem si to neposlechla úplně dokonale a on to byl den vhodný pro výsev, ale jen pro zeleninu kořenovou a pro tu, kterou pěstujeme na semena. No a já jsem si z toho odvodila, že můžu vysít rajčata, ze kterých přece taky chci semena 🙂
  Tak snad si to již vysetá semínka nějak přeberou.
  Vím jistě jen to, že vysévat by se mělo při rostoucí Luně a při plodorodném znamení, já jsem Štír a to by šlo. Takže ideální pro výsev rajčat jsou dny 24. až 26. únor (do 17.40)

  1. Podle dvou různých lunárních kalendářů z internetu je Štír znamení kořene (vhodný pro pikýrování) a 24. až 26. únor je ve znamení Býka, tedy také kořen. Plodové znamení Beran je již 22. až 24. února. Jasně, že si to rostliny přeberou. To už mám také ověřeno. Ale že by měli na Ukrajině jiný lunární kalendář? Také tomu zase tolik nerozumím, ale je to divné, takže jsem ještě musela reagovat. Zdravím.

   1. Já jsem netvrdila, že Štír je plodové znamení, ani že je zrovna 24. až 26. února. Jen že je to znamení moje a dá se při něm vysévat. Hvězdy jsou na obloze jen jedny, tak by se ty kalendáře měly shodnout. Mně úplně stačí informace, že 24.až 26. únor je vhodný pro výsevy. Dál už se v tom nepitvám. Taky v tomto nejsem tak ortodoxní.

 3. pokud máte zájem přečíst co mně se líbí – pěkně, přehledně popsané
  https://www.spektrumzdravi.cz/vliv-mesice/vliv-mesice-na-zahradu
  snažím se už několik let podle toho řídit, pokud je to možné a počasí a situace dovolí.
  také čekám na výsev rajčat 23 a 24 února – vysévá se to, co roste nad zemí – podle tohoto kalendáře
  plodová zelenina tedy připadá na toto ideální datum
  https://www.spektrumzdravi.cz/lunarni-kalendar/2023/unor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *