Výsev rajčat 2023

Dostávám spoustu dotazů, kdy ideáně vysít rajčata v roce 2023. Tak se na to společně podíváme.

Zima se sněhem a mrazem se přesune na únor a březen. V březnu se sice objeví několik teplých dnů, ale zima se bohužel vrátí začátkem dubna. Jaro bude pozdní a velmi chladné. Takže vysazovat přísadu v mých podmínkách do nevytápěného skleníku a foliovníku bude možné až koncem dubna 🙁  Na venkovních záhonech musíme počkat na prohřátí půdy. Studená a mokrá zem přísadu zahubí. Podle analýzy klimatických podmínek to vypadá, že sazenice bude možné vysazovat ven až začátkem června. To je děs 🙁

Těmto podmínkám je potřeba přizpůsobit výsev semen. Minimální teploda substrátu potřebná pro klíčení semínek je 15 až 17°C. Ovšem nejlepšího výsledku dosáhneme při teplotě optimální a to je 20 až 25°C. Po vyklíčení při této teplotě je potřeba okamžitě přesunout rostlinky do 17°C, jinak se budou vytahovat. Ve stadiu přísady se rostlinky nacházejí 50 až 60 dní. Takže je potřeba si ujasnit, jaké mám podmínky pro výsadbu, kam a kdy budu sazenice sázet a vypočítat si tak dobu výsevu. Pokud budu sázet ven 1. června, pak je termín výsevu kolem 1. dubna.

Doporučuji v žádném případě nespěchat a nenechat se vyprovokovat třeba mými rostlinami. Každý máme jiné podmínky a já si můžu půdu ve skleníku vyhřát podzemním výměníkem. Ovšem to musí svítít slunce. Taky nebudu letos spěchat a pokusím se trpělivě vyčkat na nejvhodnější termín pro výsev rajčat, která budu pěstovat venku. Nehodlám svoje těžce vypiplané rostlinky vystavovat zbytečnému stresu.

11 thoughts on “Výsev rajčat 2023”

 1. Sleduji jednu ukrajinskou zahradnici astroložku a ještě se nikdy nespletla 🙂 Tentokrát by ale mohla, ten výhled se mi vůbec nelíbí.

 2. Tak to jo. 🙂 A to astroložka předpovídá i pro ČR? Co sleduji, tak se výrazně liší počasí i mezi vaší a mou zahradou.
  Ony i „vědecké“ dlouhodobé předpovědi spíš nevycházejí. Docela je sleduji, nebo lépe řečeno vnímám. Výjimkou byla předpověď letošního mrazivého prosince a následného oteplení. Ty tři opravdu teplé týdny se na různé zahradní nedodělky hodily.

 3. 🙂 🙂 No pro ČR nepředpovídá, ale ta Ukrajina není až tak daleko. Určitě rozdíly budou třeba v teplotách, ale celkově mi to sedí. A konečně to není vůbec špatný nápad zmínit každý den počasí na naší zahradě. Pro porovnání. Takže dnes zataženo, větrno a teplota kolem nuly.

 4. U nás pro dnešek podobně. Rozdíly v počasí sleduju dlouhodobě, měli jsme nedaleko babi a dědu. Třeba poslední léto u nás bylo srážkově průměrné, žádná výrazná sucha a dnů s teplotami nad 30 taky moc nebylo. Vaše zmínky o slunečných dnech a zároveň pořizování fotovoltaik v okolí mě přiměly zapisovat do kalendáře slunečné dny. Přijde mi, že tu za minulé dva měsíce slunce téměř nesvítilo a Netatmo na rozdíl od údajů o dešti a teplotě tuhle paměť nemá.

 5. Tetojano dobrý den, je možné od Vás dostat typ, kde se dají koupit semínka alespoň některých z těch nádherných rajčátek, která s takovou láskou pěstujete ? S díky, zdraví Jaroslav.

 6. Většinu semínek dostávám od svých známých sběratelů odrůd a to z celého světa. Bohužel mi letos vypadlo Rusko a Ukraina. Musela jsem se tedy obrátit do Běloruska a Litvy. Pokud by se Vám nějaká odrůda líbila a já měla ještě semínka k dispozici, pak bych je mohla poskytnout. Existuje spousta e-shopů, třeba německých či francouzských se slušným výběrem odrůd.

  1. Dobrý den, našla jsem vaše stránky a jsem nadšená. Skleník s výměníkem a těch odrůd rajčat! Chtěla jsem se zeptat, zda by bylo možné od vás zakoupit semínka či sazeničky odrůdy Mongolian Dwarf (Mongolskyi Karlik)? Přeji krásné dny a ať to roste 🙂

 7. Dobrý večer paní Jano Děkuji za info .Ano i já spěchám ovšem raděj se budu v tomto roce 2024 držet na uzdě.V roce 23 jsem nák moc spěchala tedy vysela jsem na Josefa jak má ted být .A ouha hodně se mě nedařilo .Ale má velká chyba .Měla jsem přetopeno u okna kde jsou WAW .Už jsem ponaučení a toto fakt už nechci .Bylo to hrůzostrašné .Rostlinky uzonké a nic moc .Dohnalo se to na záhoně .Ovšem úroda né co byla v roce 22.Díky Vám Teto Jano za vše co pro nás děláte Radka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *