12. listopad 2022

Spousta semínek vybraných z plodů dwarf rajčat se mi nelíbila. Zdála se mi nedostatečně velká a ošklivá. Vůbec nic bych si nevsadila na to, že budou životaschopná. Tak jsem vybrala od každé odrůdy dvě nehezká a neperspektivní semínka a rozhodla se je vysít jako zkoušku klíčivosti. Podmínky jsem jim nastavila schválně nikterak ideální. Do misky jsem nasypala hrst zeminy z našeho lesíka. Substrát obsahuje spoustu jehličí a pilin a bude tedy docela kyselý. Zálivku jsem provedla naší extrémně tvrdou studenou vodou. Vysela jsem do každé jamky dvě semínka a misku zavřela do plastové krabičky, ve které se běžně prodávají hrozny. Tento improvizovaný skleníček má spoustu otvorů a nijak ideálně nedrží potřebnou vlhkost. Krabičku jsem postavila na okenní parapet.

Vysévala jsem 26. října a první rostlinky vykoukly už pátý den.

Vyklíčila semínka všech deseti odrůd a k mému naprostému údivu většina z nich ve dvojici. Výsevní jamky jsem si pečlivě popsala na papír, ale zapomněla jsem si v misce označit číslo jedna. Takže nyní mám dvě možnosti, buď to bude Balkan Tiger nebo Cherokee Tiger Orange. Ono na tom tak moc nezáleží, nemám v plánu rostliny dopěstovat. Nebo ano? Bude potřeba jim svítit a to manžel rozhodně nerozdýchá. Nebo ano?

11 thoughts on “12. listopad 2022”

 1. Nevím, jestli jsi si vloni všimnula, ale mám na Vánoce v zahradě rozsvícenou velkou borovici. Jenom řetěz. Letos jsem chtěla objednat ještě jedna světýlka, takové hvězdy…pro Worušku.
  Jenže mám dilema, sama sice šetřit nemusím, ale prostě by to bylo slušné, ohleduplné vůči ostatním…stromek zřejmě nerozsvítím, hvězdy jsem zrušila. Až někdy, třeba, až bude líp.

 2. Já bych to s tou ohleduplností nepřeháněla. Při současné zastropované ceně energie můžu svým LED světlem svítit na svoje rostliny 12 hodin denně po dobu dvou měsíců a někdo si za tu sumu koupí jeden balíček cigaret.
  Pokud by mi to udělalo radost, tak bych si na zahradě stromek klidně rozsvítila. ČEZ má miliardové zisky a to Ti příjde ohleduplné?

  1. Já to nemyslela, jako narážku na tvé svícení rostlinkám, jen mi to připomnělo, ty Vánoce a co s tím. Přesně jsi to trefila, naprostý souhlas. Ale já myslela hlavně kvůli těm lidem(třeba mojí mamce) kteří musí opravdu šetřit na všem. Ona netopí, má jen plyn, tak netopí. Sedí tam v několika vrstvách pod dekou v 16stupních…že to se tak ještě vydržet dá, tak na co by topila. Akorát včera rozvinula myšlenku, že když si čte v posteli, musí mít vystrčenou ruku s časákem a tak je střídá, protože jí je na ni zima. Prý: potřebovala bych takové ty bavlněné rukavičky, jak byly do tanečních…

 3. Tak to my jsme malinko otužilejší a v této době se to docela hodí. 16°C je v pohodě a 18 už docela luxus. Proto mi vždy tak krásně rostou sazenice rajčat. Nehrozí totiž, že by se vytahovaly přebytkem tepla.
  Na spaní vyhledávám chladnou mistnost, ve které se netopí a na čtení mám luxusní antirevmatické rukavičky, které mají volný poslední článek pro prsty. Je to super 🙂
  V obýváku máme krb a stačí pár polínek a je až horko. Naše arboretum je potřeba prořezávat a tak nějaké to dřevo se vždy najde.

 4. Malinko otužilejší? Ne, lední medvědi! Jakmile zasvítí slunko do oken, jako třeba teď, máme hned o nějaký ten stupeň víc. Protože je venku chladno, čerpadlo jede. Když teď hodím okem na meteostanici…je tu 26,5st, v obýváku. Je tu na zdechnutí, jdu otevřít okno. Nadhodila jsem muži úvahu o šetření, otužování a tím pádem snížení teploty…a byla jsem poslaná do …někam 😉

 5. Ano Konvalinkou, máme to doma podobně, můj muž trvá na 21 dopoledne, když větrám ráno,než vstane a přistihne mě, škaredě na mě hledí…😯
  No jo, muži z Marsu a ženy z Venuše…😉👋

 6. 18 stupňů luxus? Zmrzlý moc nejsem, ale když sedím u počítače pár hodin skoro bez hnutí, tak potřebuji teplo. Při 18 mi tuhnou prsty a nemůžu fyzicky psát. Tělo zahřeju čajem, ale ty prsty fakt ne. A to nemluvím o tom, v jakým stavu by se mi vrátila žena z pracovny. Tu bych už nerozmrazil 🙂

  1. No já tedy u počítače moc času netrávím a jsem věčně v pohybu. Taky doma nemusím chodit zrovna v plavkách, mám ráda ovčí ponožky a teplou mikinu. Je ale fakt, že čím jsem starší, tím mi vyhovuje malinko vyšší teplota. Takových 20°C už bych snesla.

  1. Tak jasně, když máte možnost krbovek třeba, to je jiné, sednout ke kamnům. Pamatuju ještě od rodičů, kdy se topilo kotlem na uhlí. Přišli jsme z práce, barák vymrzlý až hrůza, takže první se šel udělat oheň do kotelny, rozhicovat kotel. Než začaly radiátory sálat, seděli jsme zamotaní v dekách. Pak měli radiátory 80st a namačkali jsme se k nim. Za chvíli byl barák vyhřátý. Od doby plynu…se topilo na nejnižší teplotu, radiátory vlažné, v baráku se to tak udržovalo, takže ty teplotní šoky nebyly, ale ani pořádné teplo 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *