V boji s plísní bramborovou máme k dispozici pomocníky a to jsou spřátelené houby. Já používám houby rodu Trichoderma, protože si je můžu vypěstovat v domácích podmínkách a to z chorošů, které si donesu z lesa. Někdy stačí nasbírat kousky kůry stromů a zahrabat do země k rostlinám a ony se taky nějaké houby namnoží. Skvělý je přípravek Polyversum a výrobky firmy Weiki, které navíc obsahují probiotika. Taky se dá použít Symbivit. Žádný z těchto přípravků plíseň nepřepere, pokud už je rozjetá, ale slouží jako vynikající prevence.
Při mykorhizní symbióze dochází mezi houbou a rostlinou k obousměrnému toku živin. Houba čerpá uhlíkaté sloučeniny jako zdroj energie a za to jí na oplátku dodává kupříkladu fosfor. Houbové mycelium funguje jako prodloužení rostlinných kořenů a bývá mnohonásobné ve srovnání s kořeny rostliny. Může být až několik kilometrů dlouhé a funguje jako potrubí, kterým se transportují živiny z jednoho konce lesa na druhý.
Pomocí této sítě si mohou rostliny posílat informace třeba o napadení škůdci či chorobami a rostliny, které ještě nebyly napadeny, začnou preventivně syntetizovat ochranné látky. Dochází taky k zadržování těžkých kovů v myceliu mykorhizních hub a omezuje se tak jejich vstup do rostlin.
Kořen obalený houbovým myceliem je hůře napadnutelný patogenními mikroorganismy jako jsou třeba Phytophthora, Fusarium nebo Verticillium.
Pokračování příště.
Moc dekuji za tento clanek, urcite rad vyzkousim jednu z moznosti, kterou uvadite v clanku.