7. červen 2022

Je pro mě hodně překvapivé, jaká spousta lidí si stěžuje na kroucení listů u rajčat a na nejrůznější skvrny a fleky na listech. Některé rostliny vypadají opravdu tragicky. Loni se mi kroutily vrchní listy u rajčat ve skleníku, ale já jsem je totálně přehnojila a ony si s tím nevěděly rady. Přebytek dusíku, vedro a bohatá zálivka způsobily, že narostla obrovská spousta zelené hmoty a plodů bylo poskrovnu. Je to jeden z důvodů, proč už nebudu pěstovat rajčata ve skleníku. Podmínky pro pěstování venku mám luxusní a díky sluníčku je jejich chuť dokonalá. Listy se ale kroutí i při náhlé změně podmínek a to teploty, vlhkosti vzduchu nebo zálivky.

Co mě ovšem šokuje, je ochota narvat do rostlin spoustu chemie, aniž mám jistotu, zda to můj problém vyřeší. Za většinu problémů si lidi můžou sami. Rostliny nadměrně hnojí, zalévají, stříkají vším možným, ale hlavně je neustále pečlivě pozorují a vyděsí je každý flíček na listu.

Já jsem si letos v zimě, zřejmě z nudy, objednala spoustu zajímavých přípravků pro výživu rostlin a v košíku v rohu komory jim je dobře. Použila jsem jen koncentrát vápníku a hořčíku a to jen jednou jako prevenci a stejně to nebylo třeba. Objevila jsem zázračnou moc vývaru z bramborových slupek a další doma vypěstované zeleniny. Používám zbytky z brokolice, kapusty, zelí, listového salátu a slupky z cibule. Vše si pěstuji v bio režimu, takže nevyvařuji žádné chemikálie. Jen ty brambory musím koupit. Ředím 1.10.

Rajčatům se tento způsob výživy zamlouvá velice, listy se jim nekroutí a jsou nádherně tmavě zelené. Jen ty nejstarší spodní občas trucují, když na ně už rostlina kašle a věnuje se těm mladším. Plodů mají nasazeno spoustu a nezaznamenala jsem žádné propady květenství. Jen u některých cherry odrůd jsou nedostatečně opylované první květy ve vijanu a ten fakt přisuzuji jarním velmi nízkým nočním teplotám a neaktivnosti pylu. Další květenství už jsou zcela v pořádku a naopak velmi bohatá.

2 thoughts on “7. červen 2022”

  1. Taky jsem předloni plakala nad zdeformovanými rostlinami v nově založených vyvýšených záhonech se zeminou z kompostárny. Přes první zimu si příroda se škodlivinami poradila a loni bylo mírně postiženo už jen pár rostlin. Letos je vše v pořádku. Raději ani nebudu přemýšlet, jaký hnus to způsobil a co jsme snědli. Vodu z brambor bych používala s nadšením, ale ta moje se hodí tak akorát místo herbicidu v chodníčku. Brambory vařené v nesolené vodě by u nás nikdo nejedl 🙂 A zbytky zelenin dostávají pipušky, ale od nich mám taky hnojivo, jen ho házím do kompostu, protože ten smrad z kvašených bobanů prostě nedávám. Jo, jo nádherné obrázky na obalech hnojiv a reklamní slogany o bombastické úrodě, to je pro zahradníky magnet 🙂

  2. Jana vaří zvlášť jenom bramborové slupky! 🙂
    U nás doma máme léty osvědčené podzimní zarytí hnoje, jenom na brambory a ostatní zelenina se musí vypořádat se zbytky z loňska…:)
    Ale funguje to, jsme spokojeni, úroda nám stačí 🙂
    Rajčata jsou také fit…zatím 🙂
    Díky za rady, snažím se okopírovat:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *