20. květen 2022

V tomto slunečném a teplém počasí rostou rajčata přímo raketovým tempem. Ale není vše úplně stoprocentně ideální.

Téměř každé masité rajče, a že já jich mám nejvíce, startuje květenství nehezkým složeným obřím květem. Každý objevený pečlivě odstraňuji. Nemám zájem o nevzhledný a zbytečně předimenzovaný plod, který rostlinu zbytečně vysiluje. Zbytek vijanu už je v pořádku.

Některé indeterminantní odrůdy se pro mě překvapivě rozhodly ukončit hlavní výhon už prvním květenstvím. Každým rokem se nějaká taková anomálie objeví, ale letos jich je nějak hodně. Zachovaly se takto například Alices’s Dream, Not Purple Strawberry, Benevento i Čokoládový zajíc. Kdybych nekompromisně odstraňovala všechny zálistky, byla bych v pytli. Rostlina si tak může vytvořit nový vegetační vrchol. Nejraději mám případ, kdy se květenství stane středem a rostlina se „roztrojí“. Já pak každý ze tří nových výhonů uvážu k samostatné opoře a úroda bývá perfektní.

Nespokojená jsem s prvními vijany některých cherry odrůd. První dva páry květů nejsou opýlené a květenství tak není kompletní. Vyskytuje se tento problém nezávisle na stanovišti. Postižené jsou rostliny ve fóliovníku, jedna jediná ve skleníku i ty venku.  Musím moc pochválit hybridní odrůdy Cellano a La’Mur, které naopak vytvořily plody úplně ze všech květů a naprosto žasnu nad nehybridním ruským Šalunem. Ten už nyní vypadá jako fabrika na rajčata. Květenství jsou velmi dlouhá a z každičkého kvítku se vyvíjí plod. Velmi atraktivní jsou mrňavá rajčátka odrůdy Black Strawberry.

Doufám, že až se za týden vrátím, bude vše v pořádku.

1 thought on “20. květen 2022”

  1. Hm, tak Marshmallow in Chocolate ve skleníku vyhnalo vrcholový svislý vijan květů a dál nic. Netušíš, co to způsobuje? Naštěstí druhá rostlina ve velkém květníku je zatím normální a má 2 výhony. Složené květy taky na 1. vijanech nacházím ve zvýšeném počtu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *