31. březen 2022

Jak tak sleduji příspěvky na facebooku a dotazy, které mi neustále přicházejí na messenger, tak se spousta pěstitelů rajčat nechala inspirovat a vyrábějí si „moje“ bílé nopáky. Přeji tedy všem, aby se jim pěstování v těchto úžasně praktických a loni u mě velmi osvědčených nádobách povedlo. Pokud do nich ještě vysadí krásné rostlinky vypiplané z mých semínek, jako například Hocus Pocus, pak budu hodně spokojená 🙂 a moje sláva hvězd dotýkati se bude.

Začalo mi být malinko líto, že já ještě v nopech nic zasazeno nemám a tak jsem si vyhrnula rukávy, nasadila rukavice a pojďme na to. Vysypala jsem loňskou zeminu z jedné nádoby a prohnala sítem. Do tohoto nopu jsem v zimě nosila zbytky z kuchyně a nebylo po nich ani památky. Jen se rychle snažily schovat velmi vyžrané žížaly a nepočkaly ani na foto. Přidala jsem zeminu čerstvou, vermikulit, bílou rašelinu a jeden speciální pamlsek. Vzhledem k tomu, že substrát je částečně recyklovaný a já vůbec netuším, kolik obsahuje živin, tak jsem svým miláčkům koupila přípravek, který regeneruje úrodnost vyčerpané půdy.

Tento kondicionér je vlastně leonardit, o jehož koupi už dlouho uvažuji, jen je i na moji rozmařilost docela drahý. Na podzim ale rozhodně pořídím 25kg balení sibiřského originálního leonarditu a to pak bude teprve fofr. O tom, co vlastně leonardit je , se nebudu dlouze rozepisovat, nechť si to každý vygooglí osobně 🙂

Ty dvě vysazené rostlinky jsou Black Strawberry a já letos budu do nopů vysazovat po dvou rostlinách stejné odrůdy, tedy pokud je ubráním před koupěchtivým davem. Objem substrátu je dostatečný a živin dodám dle potřeb rostlin. Mám vymyšleno geniální uvazování.

5 thoughts on “31. březen 2022”

 1. Dobré ráno. Jsem moc zvědavá, jaké bude tvé nové geniální uvazování 🙂 . A jaký průměr má ten nopák? Mám totiž stále strach vysazovat rajčata tak blízko sebe, ale zároveň bych to potřebovala zkusit alespoň v nádobách u jižní zdi.

 2. Zdravím Mezouň!
  Tak moje luxusní bílé nopáky jsou vysoké 35cm a mají průměr 29cm. Takto jsem je přizpůsobila velikosti koupených podmisek.

  Rostlinám pěstování po dvou vyhovuje a já je vyvážu co nejdále od sebe. Pro jedno rajče je ten objem zbytečným plýtváním substrátem a že se ho dovnitř vejde spousta. Kdybych nerecyklovala, tak na to nemám dostatek materiálu.

  Pro uvazování mám vymyšlenou bytelnou hrazdu, neustálý boj s tyčkami různých materiálů už mě přestal bavit. Moje úroda bývá velmi hmotná a tyčky jdou k zemi.

 3. Riskla bys dát 3 rajčata do truhlíku, který pojme substrát hloubky 29 cm, šířky 24 cm a délky 54 cm? Na tom místě u jižní zdi problém s plísní nemám, ale bohužel je její délka omezená. Papriky budou ve skleníčku, tak na tohle místo musím nacpat co nejvíce citlivých rajčat. Hrazda bude pro tvé giganty super.

 4. Tak to je slušný truhlík, tam bych tři rajčata dala, ale uvázat je pak co nejdál od sebe a ideálně cherry odrůdy nebo něco koktejlového. Nejvíce záleží na výživě. Prostor pro kořeny budou mít dostatečný.

 5. Zkusím tedy po třech. Díky. Teď koumám hlavně, jak přitápět ve skleníčku, nízké teploty mají být až do příštího týdne a to se mi vůbec nelíbí. Mám stojanový karbonový infrazářič Veito s termostatem, nastavitelný na 600W, ale vůbec netuším, zda může být v tom polykarbonátu ani zda infrazáření nevadí rostlinám. Nemáš zkušenost?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *