Smutnice

Každým rokem na jaře jsou okenní parapety našeho domu plné květináčků s předpěstovanými sazenicemi. Loni proběhlo vše bez sebemenšího problému a na mých rostlinách se nevyskytli žádní škůdci. Letos je ale vše jinak.

Nevím odkud, ale dovlekla jsem si domů smutnice. Podezření mám na pytlík kupovaného substrátu. Smutnice se objevily v nádobách, ve kterých rostou okurky. Blbé je, že nemůžu nechat substrát zcela a na delší dobu vyschnout, což se smutnicím nelíbí, ale to okurkám už teprve ne. Sypat na povrch kilogramy písku se mi taky nechtělo. Koupila jsem žluté lepové desky, ale to omezilo výskyt mušek jen kosmeticky. Namíchala jsem můj osvědčený roztok coca coly a zdálo se, že jsem zvítězila. Jenže klid zbraní trval jen velmi krátce a mušky stihly naklást vajíčka do všech květináčků.

Stačí zvednout libovolnou nádobu a z drenážních otvorů se vyvalí houf smutnic. Rostlinám se viditelně žádná újma nedějě, ale moji nervové soustavě ano. Mušky už mám i v kafi.

Takže jsem sáhla po zbrani toho netěžšího kalibru a zakoupila parazitické hlístice, pro něž jsou larvy smutnic velikou pochoutkou. Budou je požírat tak dlouho, dokud v substrátu nezůstane ani jedna jediná. Samy hlístice rostlinám nijak neškodí a pokud nebudou mít co k jídlu, časem samy zahynou.

4 thoughts on “Smutnice”

  1. Tak mi se objevily dvě smutnice asi před měsícem , tak jsem vyzkoušel posypat substrát v květináčích Hnojíkem , sice nepíší , že to funguje na smutnice , ale vypadá to , že ano. Tak to vyzkoušej . Protože za celý měsíc mám na lepovém pásu asi tři kusy smutnic 😁👍

  2. Tak moje lepové pásy už dávno nejsou žluté, ale černé od tisíců nalepených mušek. Nějak jsem je podcenila a už nekoupím žádný substrát.

    Spoléhám na ty hlístice a počkám, jak si poradí. Hnojík sice mám, ale počkám.

  3. Paní Jano, tak konečně mám úrodu jako vy! 🙂 To bude jistě tím substrátem Compo na který jsem se tady u vás navnadila, bio kvalita se nezapře. Ale nevadí, to jsou malé věci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *