První výživa

Moje nádherné sazeničky rajčat a paprik už po přepikýrování krásně zakořenily a já mám v plánu je malinko přikrmit. Přeci jen rostou v bytových podmínkách, které mají k ideálu dost daleko. Je ale důležité velmi pečlivě zvolit složení hnojiva a to poměr prvků N-P-K. Vyklopila jsem květináček a zjistila, že kořeny jsou v perfektním stavu a bohatě rozvinuté. Nebude tedy potřeba tolik fosforu. Rostlinky jsou krásně kompaktní a nemají sebemenší snahu se vytahovat, přesto je nebudu zbytečně zásobovat velkým množstvím dusíku. Vzhledem ke stále krátkému dni a navzdory přisvětlování bych přidala něco málo hořčíku, který, jak každý jistě ví, je součástí molekuly chlorofylu a podporuje tak zelenou barvu rostlin. Nechci, aby mojí přísadě žloutly listy.

Dokonalá formule pro hnojivo v tomto stádiu roslinek je tedy vyrovnaný poměr všech prvků a to kupříkladu 18-18-18. Pokud nejsou kořínky v pohodě, tak je lepší poměr 13-30-13. Fosfor tvorbu kořenů podpoří. Já do roztoku přidám ještě hořčík a to zřejmě formou vývaru ze slupek červené řepy, která je právě na tento prvek velmi bohatá. Já si hnojivo namíchám sama, ale ideální složení  18-18-18 má AgroBio zelenina s obsahem mikroprvků navíc. Stačí koncentrace 1g/l.

Je nezbytně nutné před použitím hnojiva rostlinky mírně zalít.

2 thoughts on “První výživa”

  1. Tak jsem sháněla to hnojivo. Bohužel je to starý výrobek a už se nedělá. Náhradu se stejným poměrem npk jsem taky nenašla 🥺 Takže budu muset kombinovat stejně jako vloni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *