Dotazy – do čeho vysévat?

Blíží se výsev nejrůznější plodové zeleniny a aktuálně jsou to papriky nebo lilky. Já už mám vyseta rajčata na klonování. Dostávám spoustu dotazů, do jakých nádob semínka vysévám právě já.

Zkoušela jsem různé varianty. Nejčastěji jsem vysévala rajčata do společné misky a oblíbila jsem si plastové obaly, ve kterých se prodávají kupříkladu hrozny, mají totiž víko. Tyto miniskleníčky jsou opatřeny větracími otvory jak ve spodní části tak v té horní. Nemusím tedy čarovat s nažhaveným hřebíkem a vytvářet dírky pro odtok přebytečné vody a pro odpařování nadbytečné vlhkosti. Do takové misky se vejde spousta semínek a ušetří se dost místa. Rostlinkám se v kolektivu líbí.

Další variantou jsou nejrůznější sadbovače. Mám dva kousky a každý má 24 míst. Pro takový výsev je vhodný nějaký miniskleníček, nebo je možné sadbovač nacpat do plastového sáčku.

Všechny kolektivní způsoby výsevu mají jednu a to podstatnou nevýhodu. Všechna semínka nikdy nevyklíčí ve stejnou dobu a mrňavé rostlinky potřebují úplně jiné podmínky. Je potřeba okamžitě výrazně snížit teplotu a dodat dostatečné množství světla.

Takže jsem si oblíbila výsev do vaječných skořápek. Jednak mi to přijde hodně eko a bio a především můžu vykouknuté rostlinky ihned přemístit třeba pod zářivku a do míst s odpovídající teplotou. Zbývající semínka zůstávají ve vlhku a teploučku. Z posledního výsevu už mám mrňata odrůd Malinová fontána a La Mur, která jsem šoupla k paprikám pod světlo, ostatní si ještě hoví v teple a na můj vkus se s tím klíčením zrovna nepřetrhnou.

3 thoughts on “Dotazy – do čeho vysévat?”

  1. Zdravím, já nejsem zatím úspěšná, před týdnem jsem vysela prvních 6 semínek papriky Ramiro ve třech barvách a nic…jenom plevel se už tlačí 🙂
    Asi jsem je upekla, podložila jsem misku se semínky na topení dřevěnou deskou, ale zdá se mi, že je jim hodně teplo…
    Chvíli počkám a začnu znova :))

  2. Týden není pro klíčení paprik nijak dlouhá doba, nepropadej beznaději a dej jim čas. Papriky teplo milují, upéct bys je musela v troubě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *