25. červenec 2021

Venku je tma a drobně prší, doma je tma a všechno ještě spí. Z toho deštíku mám radost, o žádné bouřky s přívalovými dešti, kroupami a vichrem nemám sebemenší zájem. Momentálně se nacházím na neschopence, nemůžu se tedy hnout z domu a tak mě příbuzenstvo začalo intenzívně navštěvovat. Tento víkend se konají Horňácké slavnosti a to ve velmi okleštěné formě, ale důvod k návštěvě to samozřejmě je. Pokud se sejde příbuzenstvo z Prahy i Ostravy, pak je to docela mazec a náš dům se mění na penzion s ubytováním a plnou penzí. Mám z toho radost, ovšem jsem docela utahaná.

Mraznička je plná malin, borůvky se stíhají zkonzumovat přímo z keříků a už začínají zrát ostružiny. Máme kupodivu i dostatek meruněk. Nacházíme se momentálně v intenzívním vitamínovém období.

Ve skleníku to žije velmi intenzívně. Melouny rostou přímo před očima a jediná okurka Minisprint trhá rekordy v úrodnosti. Druhou vlnu růstu nastartovaly papriky a vypadají báječně. Tvoří nádherné listy, vysoké stonky a velmi bohatě kvetou. Měla bych jim namíchat nějaký výživný koktejl. První úroda byla vydařená a ta druhá bude zřejmě ještě vyšší. Mám nápad, jak jejich pěstování příští rok ještě vylepším a to se mi letos povedly fakt slušně.

Už jsem se rozhodla, že příští rok na zahradě bude ve znamení minimalismu. Letos velmi bedlivě sleduji, kolik je pro naši rodinu potřeba vypěstovat jednotlivých plodin a dospěla jsem k určitým závěrům. Jedna výkonná okurka ve skleníku a jedna venku úplně stačí, já nemám zájem zásobovat půlku vesnice, sil pomalu ale jistě ubývá. Dostačující jsou dva keříky cuket, které já jsem schopna přinutit k mimořádným výkonům. Velmi výrazně omezím počet rostlin rajčat a dám přednost velmi výkonným odrůdám a nějakým těm novinkám pro potěchu oka. Budu se více věnovat sama sobě, tělo pomalu chátrá a mě to to znervózňuje. Nemám ráda ochablé svaly a povislá těla.

Časopis květy přinesl nějaké články o rajčatech a mně ho přivezla sestra.

7 thoughts on “25. červenec 2021”

 1. Dobré ránko!
  Jeden deštík a dva různé názory, ten můj asi znáš 😉
  Včera jsme v azuru sjížděli Dyji pod Znojmem a dnes tento fialový hnus. Na neschopence nejsem, ale stejně mohu akorát tak tlemit z okna, prostě ztracený čas. Vody spadlo hodně a mohu jen doufat, aby rajčata nezačala praskat. Jsou sice pravidelně zalévána, ale problém nastává většinou až v okamžiku, kdy je smáčena listová plocha.
  PS: Jsem si myslel, že jsi se probojovala až na titulní stranu známého časopisu!!! Ale když jsem si na ní přečetl, jak správně si ten elixír zdraví vybrat v obchodě, tak to asi těžko.

 2. Ahoj!
  Netlem z okna a koukej na olympiádu 🙂

  Květy mě nezajímají, mířím malinko výše a je zde teoretická možnost, že tento web bude psát redaktorka časopisu Zahrádkář. Ale nechci to zakřiknout.

  1. Neškodilo by, kdyby tam byl konečně někdo, kdo píše z vlastní hlavy (a zkušenosti), po nálezu „jedlé řepy“ v posledním čísle se vážně rozhoduji předplatné po těch letech už neobnovovat, sice s těžkým srdcem, ale nejspíš už definitivně. Byl to poslední časopis, který jsem si předplácela. Pořád jsem si myslela, že mi stojí za to……….

 3. Zahrádkář jsem měl jeden rok předplacen v elektronické podobě, ale byly to (z mého pohledu) zbytečně vyhozené peníze. Už jsem asi ve stádiu, kdy mi málokdo má co nového říci, až na vyjímky, které jsou při našich rozhovorech. Rady, fígle, postupy, zkušenosti jsou asi středobodem zájmu, pokud ovšem nenavalí vody a je vše jinak. ;-)))
  Takže jsme zvědav na novoty mezi „konzervami“, ať se Ti daří.

 4. Tyto časopisy jsou spíše pro začátečníky, pro mě v nich většinou nenajdu nic přínosného.

  Tak jsem se těšila, že budu celý den lenošit u telky a venku bude pršet. Kulové, už zase svítí slunko a mě to potáhne ven něco dělat.

 5. No ano, my máme jaksi opačný problém…čekám, kdy vyjde zákaz zalévání 🙁 Nakotilo do plných…jak se u nás říká 😉 ještě jsem nekoukala na srážkoměr, abych si pošetřia nervové buňky, ale zdáli to tipuju na 4mm?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *