9. únor 2021

 

Začínají mi poletovat kolem rostlinek smutnice. Nebudu zbytečně zjišťovat, z jakého zdroje se ke mně dostaly, mohou být obsaženy i v zakoupené zemině. Bojuji s nimi každý rok. Většinou koupím žluté lepové desky a na povrch substrátu v nádobách nastříhám na malé kousky jehličí. Vůni éterických olejů obsažených v jehličí tyto černé mušky nemusí.

Larvy smutnic se v půdě živí všemi možnými organickými zbytky a  že já jich do svých substrátů přidávám spoustu, ať už jsou to slupky z banánů, kůra z citrusů či slupky cibulové. Je potřeba jim tedy vytvořit konkurenční prostředí a pobyt v mých květináčích jim znepříjemnit. Na to použiji svoji oblíbenou houbu Trichoderma, která má schopnost všechny organické zbytky v zemině okamžitě kolonizovat a vytvářet mycelia a spory. Za odměnu, že tuto houbu přikrmuji, mi ona mineralizuje organiku a zpřístupňuje tak mým rostlinkám potřebné prvky.

Do naší domácnosti přibyl nový kávovar a já tak nemusím kávovou sedlinu pracně dolovat z kapslí. Vypěstuji si tedy pro změnu Trichodermu na kávové sedlině. Mohla by jí docela chutnat, vždyť to jsou rostlinné zbytky plné celulózy. Důkazem toho, že se houbám lógr zamlouvá, jsou odložené a zapomenuté šálky, kde na kávě veselé hodují houby z rodu penicilium. Lógr je dobré důkladně vysušit na topení, zalít přiměřeným množstvím oslazené vody a naočkovat spřátelené houby. K tomu účelu mám v plánu použít Symbivit, pokud ho už konečně najdu. Zároveň tak zjistím, zda je Trichoderma v tomto přípravku skutečně živá. Kávovou sedlinu s namnoženými houbami pak přimíchám do zeminy.

1 thought on “9. únor 2021”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *