Dotazy – Korunní kvítek

 

Jedním z hodně frekventovaných dotazů je ten, zda je užitečné odstranit u rostlinek paprik korunní kvítek. Korunním kvítkem nazýváme ten, který rostliny vytvoří jako první a to v místě prvního rozvětvení stonku.

Při pěstování jsem zjistila, že nelze chtít po paprikách jak velmi ranou tak zároveň bohatou úrodu. Pokud toužíme po rostlinách nacpaných plody jako je ta na obrázku, pak nesmíme dopustit, aby nám tyto vykvetly ještě jako přísada v malém květináčku. Takové rostliny už totiž přešly z vegetativní fáze na fázi generativní, přestávají tvořit další a bohatší kořenový systém a zpomalují nárůst zelené hmoty. Začínají se věnovat tvorbě plodů a semen, aby tak zajistily pokračování rodu. Dočkáme se brzké úrody, ale plodů bude málo.

Pro bohatou úrodu je potřeba velmi přesně odhadnou dobu výsevu tak, abychom do skleníku nebo na záhon vysazovali krásnou a bohatě olistěnou přísadu bez květů.

Protože já jsem hodně nedočkavá a papriky vysévám velmi brzy, tak volím kompromis. Sazenice přesadím do co největšího květináče, aby měly spoustu prostoru pro tvorbu kořenů a zbavím je nejen korunního kvítku, ale ještě mnoha v dalších „patrech“. Snažím se tak rostliny udržet co nejdéle ve vegetativním stavu a dopřát jim tak dostatek času a energie pro tvorbu zelené hmoty. Já svoje papriky pěstuji výhradně v nádobách a květy jim ponechám, až jsou narostlé podle mých představ. Dosáhnu tak na ranou a zároveň slušnou sklizeň.

Pokud se výsev provede v ideální dobu, rostliny jsou vysazeny do vyhřáté země, mají dostatek času zbudovat jak podzemní tak nadzemní aparát, jsou dostatečně vitální, pak je možné jim korunní kvítek ponechat. Už je tak nevysílí a úroda múže být skvělá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *