Phytophthora infestans

O plísni bramborové už jsem sice letos psala, ale byla to spíše filosofická úvaha. Letos je tato choroba pěstiteli rajčat skloňovaná neustále a to ve všech pádech. Počasí pěstování rajčat vůbec nepřeje a je hodně nešťastné. Já jsem u svých rostlin už pět let plíseň nepozorovala a není tomu tak ani letos. ZATÍM! jsem ovšem ve střehu! Uvedu alespoň několik nejdůležitějších pravidel ,kterými se snažím řídit, pokud to možné je, abych výskytu fytoftory zabránila.

1. Mám na zahradě velmi omezený prostor a přesto se snažím rajčata pěstovat vždy na jiném místě, než v roce předešlém. Ideální je vzdálenost míst alespoň 10m, ale to je v mém případě sci-fi. Spoustu rostlin pěstuji v paletových boxech a tam to není možné vůbec. Mám ovšem výhodu v tom, že moje rajčata nemívají žádné choroby a tak ani nijak nedezinfikuji půdu. Zatím mi to prochází. Ťuk, ťuk do dřeva.

2. Je velmi vhodné rostliny vysadit tak daleko od sebe, aby prostor mohl být neustále dokonale větrán a vlhkost na listech, třeba ranní rosa, byla pokud možno bleskově osušena. Já jsem letos nacpala do kyblíků rostliny dvě a z hamižnosti jsem jim nechala dva výhony. Teď se ze všech sil snažím vyvázat ony výhony pokud možno co nejdále od sebe a vypadá to příšerně. Opět mi tohle zatím prochází.

3. Rajčata by měla být ve skvělé formě a to lze dosáhnout dokonalou a vyváženou výživou a přiměřenou a ve vhodnou dobu prováděnou zálivkou. Není dobré přecpat rostliny dusíkem, jsou sice krásně zelené a velmi vysoké, ale kromě chorob přitahují taky škůdce. Skvělé je pomoci rostlině vybudovat bohatý a zdravý kořenový systém třeba pomocí spřátelených hub. Rostlina, která je v dokonalé formě nepodlehne plísni bez boje.

4. Vždy hodně zdůrazňuji prevenci a to i u lidí. Snažila jsem se nejrůznějšími a v mém případě ortodoxně nechemickými postřiky vypěstovat v rostlinách co nejdokonalejší imunitní systém a daří se mi to skvěle, rajčata nemají na listech ani flíček. Výjimkou je pět rostlin, které pěstuji pod meruňkou a ty právě díky její přílišné blízkosti bojují se septoriovou skvrnitostí. Nikdy dříve tam takové problémy nebyly, ale tlak houbových chorob je letos enormní.

Všem pěstitelům rajčat přeji úspěšný a pokud možno pouze organický boj s chorobami. Pokud se u mých rostlin plíseň vyskytne, pak nekompromisně končí v popelnici, chemie u mne nepřipadá v úvahu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *