Je teplo, dostatek vody, rostlinstvo krásně roste, tvoří nové šťavnaté výhony a na nich se okamžitě začnou objevovat mšice. Letos si na invazi mšic stěžuje skoro každý. Ne všechny mšice roznášejí mravenci, takže recept typu -zbavte se mravenců a nebudete mít mšice – neplatí obecně. Mšice na zelenině, jako je třeba hrách, zelí, kopr a další nejsou závislé na mravencích.
Já vždy zdůrazňuji důležitost prevence a v tomto případě je to hnojení. Rostliny přehnojené dusíkem a tedy velice bujně rostoucí, lákají svými mladými výhony mšice mnohem více než ty, které jsou hnojeny přiměřeně. Je důležité rostlinstvo často kontrolovat a zasáhnout už při spatření první mšice.
Vzhledem k mému bezchemickému pěstování nebudu doporučovat insekticidy běžně dostupné ve specializovaných obchodech, ale doporučím jednoduchý, dostupný, levný a přírodu ničím nezatěžující způsob.
Geniálním, jednoduchým a dokonalým prostředkem proti mšicím je mýdlo. Stačí rozpustit 100g nejlépe obyčejného mazlavého mýdla v litru vody a doplnit do 10l vody. Postřik je hotov a nachystaný k použití. Původní litr roztoku je dobré mít po ruce celou sezónu. Dosáhneme tak 80% účinku.
100% účinku dosáhneme, pokud do základního litru roztoku přidáme 200ml rostlinného oleje. Pomalinku po pramínku olej lijeme do mýdla a mícháme, až je směs homogenní. Doplníme do 10l a máme hotovo.
120% účinek nám přinese skutečnost, pokud místo vody použijeme odvar z nějakých insekticidních rostlin, jako je třeba pelyněk nebo obyčejné jehličí. Tento počin nám dokonce na rostliny přiláká slunéčko a máme v boji se mšicemi zdatného pomocníka.
Tento způsob boje má ovšem jednu nevýhodu, postřik musí zasáhnou přímo mšice a tak je nutné jej zhruba po 12 dnech opakovat. Mě osobně toto nevadí, čas si najdu a postřik je tak jednoduchý a levný, že s tím nemám problém. Klidně lze použít i mýdlo na praní Jelen a já osobně nedám dopustit na mýdlo dehtové.
K napsání tototo příspěvku mně inspiroval kamarád, který použil nějaký zaručený domácí ekologický recept ve kterém hrál hlavní roli ocet a zlikvidoval si tak rybíz a maliny.
Ocet na mšice, nebo na ty mravence? Sousedka mi zrovna dva dny zpátky říkala, že se super zbavila mravenců ve skleníku nějakým super receptem se NETu s octem. Já skleník nemám, tak jsem to neřešila, ale tuším to byl jen ocet, voda, cukr. Jen jsem jí říkala, aby jí tam pak něco rostlo 😉 Aby to nepřehnala.
Bohužiaľ octom som zničila malinu, totálne spálil listy, čiastočne aj rajčiny, pár listov schytalo. Pomer bol 1 diel octu ku 3 dielom vody a trochu jaru a ..celé zle. Mravce ostali. Msice ostali, tak som ich striekla Karate, roztok bol pripraveny pre buksusy, tu hnusnu známu pavučinu, žiaľ neskoro, jeden je KO. Ďalšie, we’ll see.
Poprosila by som o radu, stupice v kvetináči pestovať na kolko výhonov? Tiez neviem ako vylamovat Black seaman, ak máte skúsenosť a Orange paruche. Primoro z Lidlu vyzerá determinantne, tak nevylamujem vôbec.
A ak máte niečo geniálne na mravce tak sem s tym.
Vyluh z ihličia vyrábam len státím vo vode alebo zaliať vriacou vodou? Cibulove šupky povariť? Alkohol na nich neobetujem.
Prepáčte, že chcem tak veľa rád. Ale ten ocot ma fakt nasr. A čítala som to z viacerých zdrojov.
Na plesen sa zatiaľ chystám Chiropront – om. Tipujem, že by mohol byť ako u Vás chitosan. A potom mlieko 1l na 10 l vody a betadine. Dúfam, ze ok.
Snáď u Vás dopadli búrky dobre, u mňa zlomila palica vrchol 1 planty tutti frutti, zalistky to istia, takze prijateľné škody. Pekný vikend. Katkos
Vďaka za pomoc.
Dobrý den,
neustále mi ve skleníku něco poletuje, vytáčejí mně především molice. Zatřepu-li jakýmkoli listem rajčete, zdvihne se bílé mračno. Na paprikách stále hodují mšice. Zalila jsem horkou vodou estragon a nechala stát několik hodin, do litru extraktu jsem přidala půl deci řepkového oleje a stejné množství tekutého dehtového mýdla. Postříkala jsem večer. Ranní inspekce dopadla na výbornou, nikde žádná molice a mšice kaput, jsem s výsledkem spokojená.
Místo kyseliny borité lze použít borax, já jsem taky namíchala na talířek borax, prášek do pečiva a cukr. Mravencům to velmi chutnalo a talířek vylízali do posledního krystalku.
Jehličí je lépe zalít horkou vodou, ale klidně je možné luhovat za studena, déle to trvá.
Cibulové slupky je možné připravit jako čaj. Já jsem je na těsno nacpala do malé skleničky cca 2dcl a zalila alkoholem. Spotřeba minimální a samozřejmně, že jsem použila nějaký kalvados a ne 12l whisky 🙂
Stupiské jsem já pěstovala v nádobě pouze na dva výhony, nemám ráda prales. Oba výhony byly velmi těžké a každý byl uvázaný k vlastní spirále mimo nádobu.
Primora z Lidlu je každopádně indeterminantní, takže maximálně bych doporučila dva výhony a ostatní pryč. Ostatní zmiňované odrůdy jsou indetrminantní rovněž.
Já jsem použila jako prevenci proti plísni syrovátku, na posílení imunity chitosan, dokonalá je jedlá soda, plísně nemají rády zásadité pH.
Snad je to všechno, hezký tropický víkend.
Jana
Srdecna vdaka, idem vo velkom vylamovat😀😂😆😅🤐
30 st, aspon to trochu obschne a po robote oroseny kelt alebo 73, co chladnicka vyda😆
Katkos😙 tolko smajlikov vdaka slnecnemu dnu, to je clovek hned v inej nalade
I have been surfing online greater than three hours lately, yet I never found any attention-grabbing article like yours.
It’s pretty worth sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers
made good content as you probably did, the web will be much more useful than ever
before.