Chandler kanadská borůvka

Vůbec jsem neměla v plánu psát cokoli o kanadských borůvkách, nejsem na ně nijaký expert, ale zaznamenala jsem několik dotazů.

Jsem naprosto nadšená z odrůdy Chandler. Dozrává na našem dvoře jako úplně první a speciálně letos předvádí obrovské plody a to ve velkém počtu. Pořídila jsem ji teprve loni (2019) a nádherně se u mně aklimatizovala. Pěstuji v černém květináči o objemu zhruba 15l. Namíchala jsem substrát z bílé baltské rašeliny, zeminy, kterou jsem nahrabala pod našimi vzrostlými jehličnany a přidala jsem na drobno nastříhané jehličí. Do směsi jsem zamíchala dlouhodobě působící hnojivo Osmocote pro rododendrony a letos jsem premiérově použila Rhodovit. Keříky jsou nadšené! Občas ponořím rostliny s nádobou do velikého hrnce s dešťovou vodou a nechám nacucat.

Borůvky mají skvělou chuť, dnes jsem jich něco málo šoupla do mrazničky pro vnoučata, o prázdninách vyrobíme zmrzlinu nebo nějaký cheescake. Rozhodně pořídím svému Chandlerovi kamaráda, ve dvou se to lépe táhne.

2 thoughts on “Chandler kanadská borůvka”

  1. Tak borůvky…naštěstí ještě nezrají a jejich velikost mi dovolí zakrýt je záclonou, protože jinak není šance 🙁 Naše tři opravdu velké muchovníky byly letos obsypané, protože i zapršelo, krásně nasadily. Těšila jsem se, že naobírám a mamka mi zavaří, jelikož jsou takové sladké mdlé chuti, měla jsem namyšleno, že s rebarborou a budu to dávat místo těch borůvek – na vdolky. No jako obvykle, kosáci jsou zase napřed, takže bobulky nemají šanci dozrát, jak to hodí trochu tmavší odstín, pokud to nesezobnou rovnou, alespoň ponaklovávají snad, aby mne nenapadlo jim do toho zasahovat.
    A co se týče zbytku zahrady, nevím co ostatní, ale u nás opět katastrofa, což už začalo vloni 🙁 To jsem si myslela, že pochcípalo suchem. Letos i sem tam sprchlo, vypadalo to nadějně, ale rostlinstvo, tedy to ušlechtilé má na to asi jiný názor. Už ani nevím, čím to začalo, asi spálenou první várkou rajčat 😉 Tož to vím, čí byla chyba :-)))) Následně jsem všechno vysadila, hezky rostlo, no asi 14 dní. První zmizely melouny, pak vůbec nevylezly nakladačky, lilky byly krpaté a krpaté a ještě jsou vlastně pořád. Papriky se začaly zmenšovat, ubývalo jim listí, až jsem je prohlédnula a zjistila, že je takřka sežraly mšice. V řádcích petržele, některý lezl později, byly tam místa teprve malých rostlinek, oproti zbytku, ale to je běžné. No jdu takhle kolem a zjistím, že už tam není nic, prcky zmizely. Zbytek petržele začal žloutnout. Totéž červená řepa: zmizela. Tam jsem odhalila, kdo v tom má prsty – sežrali ji dřepčíci. První tři várky hrachu ani nevyklíčily, ty dvě rostlinky neberu v potaz. Koupila jsem dva druhy nového semene a další tři řádky hezky vylezly, no super. Dosáhli 10cm a zežloutly…teď jsou na cestě do věčných lovišť. Mamka mi hlásila, že v tom nejsem sama, strejdovi tak odešel metrový hrách, kterému začínaly zrát lusky. No nijak mne to neutěšilo. Salátovky na třetí pokus nakonec vylezly, ale jsou už měsíc 10cm. Melouny jsem vysadila cca 20cm. Za pár dní byly po smrti komplet. Nové podsazené, což je spíš taková sranda akce, mají zase měsíc 4cm. Tchýně mi hásí, že salátovky ze skleníku mi nedá, protože denně tahá dvě mrtvé. Napsala bych, že rajčata, ač k úrodě nahony vzdálené, vypadají celkem dobře….kdyby mi šokovaná mamka ráno nevolala, že kouknula ke strejdovi do zahrádky a jeho rajčata jsou komplet žlutá. Prý se ho opatrně zeptá, jestli je nestříknul roundupem…Na ostatní katastrofy jsem buďto ještě nepřišla, nebo zapomněla 😉 Nevíte, co se to letos v těch zahradách děje?!?

  2. Máš naprostou pravdu v tom ,že ideální podmínky vypadají jinak.
    Já mám jen díky skleníku a mému prozíravému brzkému výsevu spoustu krásných paprik a nějaké to rajče do salátu. Okurky mám výstavní, ale jen díky každodenní starostlivosti. Stav venkovních rajčat je zatím uspokojivý díky mé prevenci, rostliny jsou velmi bujné, ale první vijan nebyl opylen díky velmi nízkým nočním teplotám, ten druhý v důsledku neustálého deště. Rajčata budu mít někdy v září, pokud nechytnou plíseň a to by se rovnalo zázraku. Luxusní mám cukety a to mám radost, cpu je do všeho.

    Všechno roste v podstatě v neustálém bahně, škůdců je tolik, že už mně jejich likvidace nebaví. Jsem ráda, že jsem sklidila spoustu jahod a taky maliny vypadají dobře. Pokud se u nás urodí nějaké ty třešně, pak dá ptactvo pokoj. Muchovník mám obsypaný a klidně si dojdi, nikomu to u nás moc nechutná, jen mě. Zelenina a ovoce budou stát letos hodně peněz a budou samá chemie. Zachrání nás luštěniny. Hrách je za babku, čočka se dá taky koupit a fazole v plechovce stojí pár kaček.
    Amen!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *