9. únor 2020

Včera bylo úžasné počasí, které mně vytáhlo na zahradu. Ukázalo se, že i v únoru lze sklízet slušnou mrkev. Rostla si celou sezónu bez jakékoli péče a vůbec na nic si nestěžovala.

Velmi aktivní krtek mi poryl záhonky a za odměnu si nacpal břicho mými žížalami. Na místě, kde mám v úmyslu pěstovat rajčata byla hromádka vedle hromádky a nepatrné zbytky namulčované vrstvy. Tak jsem nahrabala troje kolečka listí, naházela na záhonek a zatížila laťkami, hlásí veliký vítr a listí by mi ufouk. Ještě by to chtělo intenzívně zalít, vmezeřit nějaké pamlsky, třeba lógr z kafe, který pečlivě sbírám a suším, a žížaly by se mohly znovu nastěhovat. Krtka musím nějak vypudit k sousedům.

Ve skleníku začíná klesat míra neuspořádanosti systému tedy entropie a převládá organizovanost. Pokračuji v rytí a pečlivé přípravě půdy. V místech, která jsem poryla už na Silvestra, zapravila holubí trus, zeolit, spoustu popela a pravidelně zalévám, se vytvořila nádherná voňavá a sypká zemina. Papriky o svém snažení pravidelně informuji a už se začínají těšit, včera mi na parapetu z přemíry slunečního záření všechny zvadly. Vypočítala jsem, že se mi do skleníku vejde 48 rostlin, jen jestli to není trochu moc. Vzhledem k dokonalé výživě a naprosté absenci škůdců a chorob – o to se hodlám postarat -očekávám nadstandardní úrodu 🙂

6 thoughts on “9. únor 2020”

  1. Ty si cvok 🙂 Mamka má skleník tak nějak stejných rozměrů jako ty, možná malinko větší a mívá tam tak 20 rostlin paprik a tři okurky hadovky. Mezitím na jaře salát a v létě aksamitníky. A to si myslím, že ona rozhodně nemá papriky takových rozměrů jako ty. To bude prales :-)))))

  2. Tak mně sleduj. Skleník měří na délku 4m a na šířku 3m, pokud bych vysadila dvě papriky na délku jednoho metru, tak to dělá 48 kusů. Možná bych mohla ubrat ve středové části a snížit počet na 40, to by asi šlo.

  3. Copak listí, mě by zajímalo jak zajistit skleník aby vydržel vítr?
    Svého času jsem měla foliák a celou sezonu jsem chodila lovit a znovu upevňovat folii. Teď už chvíli toužím po skleníčku, ale manžel mě zrazuje, že na větrné hůrce mi uletí i s konstrukcí……………..

  4. S fóliovníkem mám úplně stejné zážitky, ač jsem se snažila, vždy jsem ho lovila na jiném konci zahrady. Jednoho léta po návratu z dovolené byl totálně zdemolovaný, naštěstí. Právě proto jsem zvolila obloukový skleník s pevnými výstuhami a ten vydrží všechno. Sebevětší vítr po něm jen sklouzne a není nic, o co by se mohl zapřít. Uvnitř je nádherný klid i při veliké vichřici, nic se netřese a nevibruje, paráda!

  5. Jani, tie mrkvy vyzerajú super, to u vás vôbec nemrzlo? U nás v tej ílivici nemôžem dopestovať schopnú mrkvu ani normálne do jeseme a v zime, aj keby nemrzlo, by mi ju prevŕtali riadne drátovce. Už roky nepestujem okrem Zeleru a červ. repy koreňovú zeleninu ani zemiaky.

  6. Samozřejmě, že u nás mrzlo, ale tak nějak nijak, půda není zamrzlá vůbec a když, tak jen vrchní tenká vrstva. Mrkev si navíc hověla na tom nejslunečnějším místě, které si manžel vyhádal. Zasel a víc se o mrkev nezajímal, já jsem ji jednou vyjednotila a zbavila plevele. Celou sezónu jsem tak měla co dát do odšťavňovače, parně byl loni skvělý rok pro pěstování mrkve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *