29. leden 2020

Pravě v tuhle dobu máme v akci bio banány. Banánové slupky zásadně nevyhazuji, na to jsou příliš cenné. Jejich hlavní součástí je celulóza, která je cenným zdrojem uhlíku pro mnohé půdní organismy jako je třeba tak užitečná trichoderma. Zahrabat banánovou slupku do zeminy, kterou jsme obohatili právě trichodermou je tedy velmi prospěšný čin.

Další složkou banánových slupek jsou taniny, polyfenolické látky, které rostliny tvoří jako ochranu před infekcí, hmyzem a býložravci. Historicky je neznámější jejich používání v koželužství při vyčiňování kůží. Manželovi předkové byli významní kožešníci. Nejvyšší obsah taninů je v zelených slupkách a jejich výluh tak je dokonalým pomocníkem v boji proti houbovým a bakteriálním chorobám.

Nedílnou součásti banánových slupek jsou rovněž saponiny, povrchově aktivní látky, které taky pomáhají v boji s chorobami a škůdci. Výluh ze zelených slupek tak slouží hlavně jako prevence kořenové hniloby a je účinný proti tzv. „černé nožce“. Při postřiku tímto roztokem se na listech rostlin vytvoří jemný povlak, který brání například sviluškám, aby vysávaly šťávy z listů.

Úžasný mi připadá fakt, že slupky z banánů obsahují speciální ferment, který rozkládá rezidua všemožných syntetických pesticidů v půdě. Je tedy dobré zakopat v místech, kde používáme velké množství nejrůznějších postřiků ( já samozřejmě ne) , banánové slupky.

Jednu banánovou slupku nakrájíme nebo nastříháme na drobné kousky, zalejeme horkou (nevařící) vodou a necháme několik dní vyluhovat. Můžeme použít jak k zálivce tak k postřiku.

5 thoughts on “29. leden 2020”

  1. Tak Blumko budu letos pěstovat taky, tož pak porovnáme výsledky. Tvarově se mi rajče líbí, jen mám trochu obavu, jakou bude mít chuť. Pokud by měly plody hmotnost alespoň 50g, pak by se daly usušit, ale vypadají spíše menší.

  2. Už to prý s těmi pesticidy v banánových slupkách není tak hrozné. Jsou už na to mnohem přísnější měřítka, ale já pokud mám tu možnost, koupím raději bio banány.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *