24. červenec 2019

Sklízím velké množství cuket. Jsou u nás velmi oblíbené jako smažené a taky jako zelí, nechávám je proto narůst do větších rozměrů, aby byly vyzrálejší, měly pevnější dužinu a nebyly samá voda. Přidávám je rovněž do leča, do všech zeleninových směsí a zahušťuji jimi nejrůznější pokrmy. Na videu mojí oblíbené ruské „dačnice“ jsem se dozvěděla, že pokud se to vše dělá správně, pak pro celou rodinu stačí dvě rostliny. Tomu jsem se vysmála, pro naši rodinu je potřeba rostlin alespoň osm. Ovšem to jsem je parně pěstovala špatně. Letos jsem poslechla její rady a nevím co s plody, vážně by nám stačily dva keříky. Uvažuji dokonce o nějaké konzervaci nebo zmražení třeba už uvařeného zelí.

Dnes mám zasloužené volno a tak jsem si vymyslela na oběd cuketové placky. Cukety jsem nastrouhala, vyždímala z nich vodu, přidala česnek, majoránku, sůl a vajíčko. Napadlo mě přidat tučný tvaroh, který mám ráda třeba v bramborácích a směs jsem zahustila ovesnými vločkami. Výsledná hmota byla příjemně kompaktní a mě napadlo, že by z ní byly krásné karbanátky, které by nenasály tolik tuku při smažení. Povedlo se a spolu se salátem z rajčat byly vynikající. Doporučuji !

Dnes jsem použila nový fermentovaný čaj z banánových slupek, ovesných vloček, kvasnic a suchého chleba, přidala cibulový výluh a druhák ze zeleného čaje a pohnojila jim své letos nádherné papriky. Třeba Fatima po sklizni velkého počtu paprik vypadala totálně vyčerpaně, ale po chvilce oddechu už zase jede a má hromadu nových květů a malých plodíků. I ona dostala za odměnu šálek dobrého čaje.

1 thought on “24. červenec 2019”

  1. Dobrý den, pravidelně sleduji Vaše stránky a velice Vás obdivuji. Cukety také zbožňujeme, nejvíc grilované nebo zapečené s balkánským sýrem. Mohla byste prozradit návod na pěstování. Děkuji a přeji stále mnoho úspěchů. Zdeněk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.