16. červenec 2019

Při ranní procházce po zahradě jsem si uvědomila, že barevné mám zatím jen kytky, rajčata si zarputile drží barvu zelenou. Ještě se mi v mé rajčatové kariéře nestalo, abych měla v půlce července tak málo zralých rajčat a to včetně cherry odrůd, jejichž malé plody by neměly mít s vybarvováním problémy, a ony mají. Většinou obdarovávám své příbuzenstvo při odjezdu plnými bedýnkami krásných rajčat a nyní jsem si musela těžce odtrhnout od úst šest dozrálých masitých srdcí a nechala jsem si jen jedno jediné, ovšem chuťově překvapivě skvělé bulharské Momini Salzi.

Cherry rajčátka mají bohatě nasazeno a já je chodím každý den s potěšením okukovat, na spodních vijanech něco málo dozrálo, ale to stačily zbaštit děti a já jsem pro porovnání chutí neměla dost materiálu, musím si prostě počkat. Vysokánský je Charmant a krásnými a bohatými vijany, zajímavá je bulharská Alya, hodně vysoký a košatý je tradičně Kotja, moc jsem zvědavá na Černou čokoládu, která se překonává v množství hezkých kulatých rajčátek.  Letos jsou mi hodně sympatická rajčata koktejlová a jedním z nich je třeba Aranca, ze které jsem úplně u vytržení, nádherná a zdravím kypící rostlina totálně obsypaná nádhernými rajčátky, snad bude taky skvěle chutnat.

Chystám se, že dnes rajčatům doplním potřebné makro i mikroelementy. Včera jsem zalila horkou vodou cibulové slupky a dnes jsem totéž provedla s popelem. Večer po práci namíchám ten správný koktejl a rostliny zaleju, snad jim to v tom letos komplikovaném dozrávání pomůže.

Barevně jsou naopak dokonalé meruňky, které dozrávají na našem už hodně starém stromě. Meruňka už je ohnutá jako stařenka, porostlá mechem a kmen je hodně popraskaný. Už byla několikrát odsouzená k likvidaci a vegetuje bez jakýchkoli postřiků, ale stále plodí, meruňky jsou sice malinko pihovaté, ale chuťově je to pecka, je to bezkonkurenčně nejchutnější meruňka, jakou jsem kdy jedla a plody, které rostou na nových odrůdách ve vinohradu, se jí ani zdaleka nevyrovnají.

7 thoughts on “16. červenec 2019”

  1. To isté pozorujem aj ja. Po minulé roky som oberala vonku už od začiatku júna, teraz majú temer mesiac a pol meškanie. Veľmi studené noci sú síce pre nás dobré na spanie, ale plodom rajčín sa asi tiež dobre spí. V skleníku zrejú dobre. Minulú stredu boli u mňa z TV Markíza natáčať do Reflexu a vomku bolo málo červených, 2. augusta ma pozvali do živého vysielania Telerána, tak snáď už bude čo priniesť na ochutnávku aj z nejakých zaujímavých biftekov, lebo tie v skleníku nepestujem.

  2. To je super! Je paráda, že pěstování rajčat může vést k mediální slávě. Pokud nebudu mít ranní směnu a svedu naladit Markízu, tak se kouknu.

  3. Dobré ráno,
    u mne je problém se zráním rajčat opačný. Téměř všechny odrůdy rajčat vysazených venku již plodí, takže barevný sortiment je asi tak na 80%, ve skleníku je to naopak bída. Možná je to i tím, že venku mám vysazeny jech cherry odrůdy a ve skleníku velkoplodé. Dokonce i u sousedů na záhonech se červená více rajčat (Start nebo Stupice) než u mne ve skleníku. Do těchto „statistik“ nepočítám keříčkové odrůdy, ty zatím nic a tady je mi to jedno.

  4. Z pěstování rajčat ve skleníku jsem rozpačitá, brzy na jaře to ano, rostliny jsou už téměř odplozené a svůj úkol, mít co nejdříve nějaké rajče k snědku už splnily a to velmi slušně. Od června je tam takové vedro, že se tam nedaří ničemu, kromě cukrových melounů. Vysemenilo se mi tam asi San Marzano a na každém vi janu jsou díky špatnému opylování jen dva až čtyři plody a už hodně dlouho jsou zelené. Pokud bych ještě někdy pořizovala skleník, postavím ho na úplně jiném místě, za budovou ve stínu, kde si bude chytat sluníčko jen díky tomu, že je vysoký. Východní slunce tam je a západní taky, od jihu je budova.

  5. Jelikož mám u domu jen jeden malý skleník, ve kterém rajčata nepěstuji, nejsem schopen zajistit patřičnou teplotu u těch na zahradě, protože je to na druhém konci města. Zjišťuji, že skleník by měl být alespoň temperovaný, protože to nyní vidím na paprikách. Papriky strávily ve skleníku dva měsíce úplně zbytečně, pokud je chladno, tak nerostou ani za sklem, pokud je teplo, tak rostou všude. Ve sklenících a foliáku se naopak skvěle daří běžné zelenině a okurkám. I cukrové melouny mám venku větší než ty ve skleníku, ale zas je fakt, že tam jde slunce až od cca desíti hodin.
    Skleník se hodí i na zapěstování přísad, kdy jsem schopen trochu temperovat, ale jinak se už nebudu honit s rostlinstvem a vysévat budu nejdříve v březnu, leden – únor vypadnu někde do tropů, a tady ať se to i ….. 😎

  6. Mám několik možná divných zásad a možná jsem postižená díky chemii, ale jinou než plodovou zeleninu ze skleníku nejím, je neuvěřitelně plná dusičnanů. Udělala jsem v laboratoři JZD, kde jsem pracovala, spoustu rozborů a raději si počkám na tu venkovní. Skleník jsem pořizovala hlavně kvůli přísadám a taky to tak zůstane. Dnes přesazuji fíkovníky do větších květináčů a uvažuji o tom, že je do skleníku vysadím do země a přísadu mezi ně na jaře nějak vmezeřím. I když i ty fíkovníky vypadají venku velmi spokojeně a stačí jim jen prodloužit sezónu o nějaký měsíc dopředu a dozadu. Na brzký výsev mám po letošku stejný názor a na ty tropy rovněž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *