21. červen 2019

Jsem rozpačitá ze situace ve skleníku. Vlastním ruskou Trjošku druhým rokem a hlavně v brzkých jarních a podzimních dnech si ho nemůžu vynachválit, ale co v parném létě? Žádným rostlinám se tam nelíbí a já neustále bojuji s nějakými škůdci, kteří se tam loni vůbec nevyskytovali. Papriky nemusely bojovat s množstvím mšic a listy okurek byly neustále krásně zelené. Letos jsem na mravence a následně mšice vyzkoušela snad všechny doporučené a léty prověřené přírodní prostředky a nakonec jsem dokonce zvítězila, ale byl to tuhý boj. Na spodní straně listů salátových okurek jsou nějaké pavučinky a listy začínají žloutnout, vyhodím je do popelnice. Okurky rostoucí venku jsou OK. Cukrové melouny a kiwano rostou tak intenzívně, že brzy zaplní celý skleník, ale výhony jsou světlé, křehké a květů je pomálu, opět jsou venkovní rostliny mnohem kompaktnější, tmavě zelené, vypadají zdravěji a mají nasazeno spoustu plodů. Myslím, že brzy poletí většina těchto rostlin na kompost a zůstane pouze jeden fíkovník a dvě rajčata. Přemýšlím o tom, že bych do skleníku vysadila pouze fíkovníky a na jaře k nim vmezeřila přísadu. V létě bude Trjoška odpočívat a na podzim tam přesunu k lepšímu dozrání citrusy.

Podařilo se mi poprvé vypěstovat nějaké kytky ze semínka a to Osteospermum, které mám ve veliké oblibě. Koupila jsem sáček s nápisem Mix, ale vylezly pouze bíle a fialově kvetoucí rostliny, nevadí, i tak jsem spokojená.

Všechny rané jahodníky už odpočívají po skvělém výkonu a naopak Renesance je v plné plodnosti a vzhledem k tomu, že výsadba je nová, tak jde o příjemný příslib do následujících dvou let.

3 thoughts on “21. červen 2019”

  1. Zdravím,
    Jestli ta pavučinka a žloutnutí je sviluška tak máte problém, měl jsem na balkoně, na ně nefunguje žádná chemie natož ty Vaše lektvary, zkuste tu fintu s konopím, prý se budou držet jen na ní. Loni jsem už rezignoval a každý 3. – 5. den všechny chilli jednoduše osprchoval postřikovačem.

    Zdravím Uďa.

    1. Určitě je to sviluška a protože mi na nějakých okurkách extra nezáleží, tak je prostě vyhodím, zatím stíhají odrůstat. Mám jednu krásnou rostlinu konopí v květináči s tomelem, tak je přemístím do skleníku.Stříkala jsem dehtovým mýdlem, ale to se těch potvor nedotklo ani v nejmenším.

      1. Nedá se nic dělat, ale na svilušku funguje jen chemie. Pokud se nezasáhne včas, tak zlikviduje rostliny velmi rychle. Každý den rostliny ve skleníku mlžím, což se jí prý nelíbí, ale stejně je nutné být ve střehu a mít Vertimec po ruce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *